Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

interregva

Projekt posílí vzdělávání studentů s ohledem na potřeby trhu práce a přispěje ke zvýšení uplatnitelnosti absolventů. Studenti budou využívat špičkové vybavení laboratoří, navštěvovat odborné přednášky a semináře, vzdělávat se pomocí e-learningu. Výzkumné skupiny budou diskutovat otázky technické praxe s cílem, aby se zvýšil potenciál absolventů na trhu práce.

Příhraniční oblasti v obou zemích se vyznačují nižší vzdělanostní strukturou obyvatelstva ohrožených věkových kategorií (absolventů a mladých lidí do 24 let věku). Obě univerzity zajišťují vzdělávání studentů v oblasti elektrotechniky a informatiky, mají nedostatek studentů technických oborů. Potenciální studenti odcházejí na vzdělávací instituce do větších měst, kde očekávají lepší technické vybavení a vyšší úroveň/kvalitu vzdělání. Tím se snižuje počet studentů na domácí univerzitě a zvyšuje se šance, že absolvent nalezne zaměstnání mimo region, kde i zůstane.

Regiony se v důsledku odchodu mladých lidí jednak vylidňují, dále v nich ubývá kvalifikovaných absolventů oborů potřebných na trhu práce. Regiony potřebují technicky vzdělané mladé odborníky, kteří najdou uplatnění ve firmách. Ty nebudou muset hledat kvalifikovanou pracovní sílu v jiných oblastech nebo v zahraničí.

Absolventi nemají potřebné dovednosti vyžadované zaměstnavateli, což platí pro obě země. Přeshraniční spolupráce v projektu je z tohoto důvodu nezbytná. Dovednosti získané díky projektovým aktivitám vhodně doplní univerzitní výuku, absolventi budou mít ve srovnání s vrstevníky další znalosti a dovednosti včetně měkkých, díky nimž snáze vstoupí na trh práce.

PO nemá vzdělávací strukturu v oblasti informatiky, nelze studovat v doktorském programu, čímž disponuje VŠB-TUO. PO má naopak výbornou technickou základnu v oblasti robotiky a v oblasti diagnostiky poškození infrastruktury elektroenergetiky s využitím systémů číslicového zpracování obrazů.

O-projektu_Stranka_1.jpg