Název projektu
Znalostní modelování a jeho využití v softwarovém inženýrství III
Kód
SP2017/133
Řešitel
Období řešení projektu
01. 01. 2017 - 31. 12. 2017
Předmět výzkumu
Cílem projektu je další rozvoj, výzkum a vývoj v oblasti znalostního modelování zaměřeného zejména na využití v softwarovém inženýrství pro modelování softwarových procesů a zefektivnění pracovních postupů modelování procesů. V minulém období jsme se úspěšně zabývali rozvojem metod týkajících se odhadů budoucího chování procesu a sběru a přístupu k dolování dat o procesech, rozšiřovali jsme teoretické základy formálního modelování, jejichž využití bylo demonstrováno v oblasti softwarových procesů a v neposlední řadě jsme se zabývali pak také vývojem prototypových nástrojů umožňujících a demonstrujících efektivní transfer teoretických poznatků do praxe. Výsledkem naší další práce bude rozšíření metodiky, aplikace teoretických znalostí do praxe a zejména publikační činnost spojená s výsledky již proběhlého a dále zamýšleného výzkumu a vývoje zejména v oblastech procesního metamodelu (praktického formálního podkladu pro procesní modelování), plánujeme se zabývat rozvojem metod klasifikací parametrů procesu, které jsou potřebné pro odhady potřeb při vývoji projektu a případné využití stávajících hotových produktů, které mají s daným projektem shodné paramatery. Nedílnou součástí projektu je pak také rozšiřování a formování našeho výzkumného týmu podporou studentů, kteří se podílejí a budou podílet na dalším výzkumu a vývoji a přispějí svými výsledky do publikačních výstupů.
Aplikační oblasti projektu jsou:
1. Výzkum a vývoj metodiky znalostního modelování a její aplikace v softwarovém inženýrství
2. Výzkum, vývoj a aplikace inferenčního stroje TIL-Script
3. Teorie a praxe komputačních znalostí
Tyto aplikační domény sdílejí společné teoretické základy z oblasti znalostního modelování a tím napomáhají přímé implementaci teoretických výsledků do praxe. Využití inferenčního stroje je pak plánováno i pro aplikaci znalostního modelování v softwarovém inženýrství a v teorii komputačních znalostí.
Členové řešitelského týmu
Mgr. Marek Menšík, Ph.D.
prof. RNDr. Marie Duží, CSc.
Ing. David Ježek, Ph.D.
Ing. Jan Kožusznik, Ph.D.
Ing. Svatopluk Štolfa, Ph.D.
Ing. Jakub Štolfa, Ph.D.
Ing. Radoslav Štrba, Ph.D.
Ing. Michal Fait, Ph.D.
Ing. Jakub Kermaschek
Bc. Tereza Kovalová
Bc. Tomáš Mocek
Bc. Ondřej Trlifaj
Bc. Jakub Kraus
Ing. Tomáš Podolák
Bc. Miroslav Babral
Bc. Daniel Mrózek
Ing. Krzysztof Heczko
Bc. Marek Duda
Bc. Jakub Bocek
Bc. Dominik Ther
Bc. Lenka Ondryášová
Specifikace výstupů projektu (cíl projektu)
Mezi specifické cíle projektu patří:
1.) Výzkum a vývoj metodiky znalostního modelování a její aplikace v softwarovém inženýrství
- Rozvoj stávající metodiky modelování zejména v oblastech definice jednotného metamodelu, možností klasifikací parametrů artefaktů modelovaného procesu a aplikace metodiky na sledování stavů a životního cyklu pracovních produktů procesů.
- Další rozvoj a vývoj nástroje pro aplikaci metodiky pro modelování procesů
2.) Výzkum a vývoj inferenčního stroje TIL-Script
- Aplikace a další rozvoj algoritmu rozpoznávání kontextu
- Typová kontrola konstrukcí
- Implementace sekventového kalkulu jako extenzionální logiky hyperintensí
3.) Teorie a praxe komputačních znalostí
- Výpočet množiny potenciálních znalostí, které daný agent může odvodit z báze explicitních znalostí na základě své „inteligence“, tj. odvozovacích pravidel.