Název projektu
Znalostní modelování a jeho využití v softwarovém inženýrství
Kód
SP2015/85
Řešitel
Období řešení projektu
01. 01. 2015 - 31. 12. 2015
Předmět výzkumu
Cílem tohoto projektu je vytvoření a aplikace formálního procesního metamodelu, jeho aplikace a vývoj dalších formálních přístupů pro využití v oblasti softwarového inženýrství. Zamýšleným důsledkem aplikace metamodelu a dalších přístupů je zavést využití formálních technik k podpoře provádění a kontroly softwarového procesu ale i podpoře provádění jednotlivých disciplín softwarového procesu. Vzhledem k rozsáhlosti cíle byla pro ověření výsledků zvolená část softwarového procesu zabývající se specifikací požadavků. Tato doména bude využita jak pro ověření aplikace pro podporu softwarového procesu, tak i na ověření dalších metodik pro využití při provádění specifikace požadavků. Cíl projektu přímo navazuje na původní výsledky členů řešitelského týmu z oblasti znalostního modelování na doméně softwarového inženýrství. Splnění cíle a jeho úspěšné publikace budou mít signifikantní dopad na oblast softwarového inženýrství a možnosti využití znalostních přístupů v něm.
Aplikační oblasti projektu znalostního modelování jsou:
1. Znalostní modelování softwarového procesu – formálně podchycené znalosti je možné využít k verifikaci a simulaci softwarových procesů. Ověření výsledků v této oblasti bude provedeno na části softwarového procesu týkající se specifikace požadavků. Na základě výsledků pak očekáváme rozšíření vyvíjené metodiky na ostatní části softwarového procesu. Vzhledem k plánované procesní univerzálnosti metamodelu plánujeme také možnou aplikaci na obecné procesy v jakékoliv doméně.
2. Využití znalostního přístupu v disciplíně specifikace požadavků – specifikace požadavků podchycená znalostním modelem umožní přesnější zachycení požadavků zákazníků a jejich další zpracování do podoby softwarového díla. Cílem je metodika specifikace požadavků podpořená znalostním formálním modelem.
Obě tyto aplikační domény sdílejí společné teoretické základy z oblasti znalostního modelování a tím napomáhají přímé implementaci teoretických výsledků do praxe. Praktická řešení jsou a budou mimo jiné, ve spolupráci s katedrou kybernetiky a biomedicínského inženýrství (450) a externími firmami, demonstrována na příkladech vývoje zdravotnických IS. Spolupráce všech zúčastněných subjektů je již nyní prokázána společnými publikačními výstupy.
Členové řešitelského týmu
Mgr. Marek Menšík, Ph.D.
prof. RNDr. Marie Duží, CSc.
Ing. David Ježek, Ph.D.
Ing. Jan Kožusznik, Ph.D.
Ing. Svatopluk Štolfa, Ph.D.
Ing. Jakub Macek, PhD.
Ing. Lukáš Vích
Ing. Michael Alexander Košinár
Ing. Jakub Štolfa, Ph.D.
Ing. Radoslav Štrba, Ph.D.
Ing. Jan Czopik
Specifikace výstupů projektu (cíl projektu)
1.) Znalostní modelování softwarového procesu
- Vytvoření a ověření metamodelu softwarového procesu
- Metodiky verifikace a simulace softwarového procesu
- Dolování znalostí pro zpětné ověření softwarového procesu
2.) Využití znalostního přístupu v disciplíně specifikace požadavků
- Zachycení specifikace požadavků znalostním modelem a jeho využití
- Využití znalostního modelu pro odhady náročnosti dalších kroků
Výstupem budou zejména publikace jednotlivých výsledků v impaktovaných časopisech a na renomovaných konferencích.