Název projektu
TRAUTOM – Kompetence pro 21. století
Řešitel
Rok zahájení
2023
Rok ukončení
2027
Poskytovatel
Ministerstvo životního prostředí
Kategorie
Obecná forma
Typ
Operační program Spravedlivá transformace (OPST)
Předmět výzkumu
Evropský průmysl prochází rozsáhlými změnami způsobenými dopadem digitální a zelené transformace (Green Deal, Fit for 55). Dopad bude rozhodující na regionální úrovni, kde dochází ke koncentraci činností. Nutností je masivní zvyšování kvalifikace a rekvalifikace. Klíčový je regionální rozměr a spolupráce.
Hlavní cíle projektu TRAUTOM - Kompetence pro 21. století:
Vytvoření "Regionálního ekosystému vzdělávání a poradenství a řízení lidských zdrojů". Daný ekosystém bude obsahovat:
- komplexní služby pro podniky
- kariérní poradenství a podpora plánů odborné přípravy
- mapování kvalifikačních potřeb a nabídky - s využitím výsledků také ze strategických evropských projektů DRIVES, ALBATTS atd. v rámci Automotive Skills Alliance.
- meziregionální spolupráci s podobnými evropskými projekty/iniciativami - prostřednictvím Automotive Skills Alliance.
Jako pilotní projekt regiálního ekosystému se přepokládá, že v Moravskoslezském kraji bude v rámci celkového projektu Trautom („Trautom I“ a „Trautom II“) formou zaměstnaneckého vzdělávání podpořeno celkově min. 5 000 osob z toho: bude v rámci projektu proškoleno 5000 lidí, aby mohli čelit změnám zejména v rámci automobilového, energetického, hutnického a ocelářského průmyslu.
- cca 1 000 osob v oblasti vzdělávání v rámci tohoto předkládaného projektu (obecně nazvaného „Trautom I“) využívajícího zejména společně vytvořených a připravených vzdělávacích modulů
- cca 1 000 osob systémem cíleného poradenství pro cca 1 000 osob v rámci předkládaného projektu (obecně nazvaného „Trautom I“).
- zbývajících min 4 000 osob v oblasti vzdělávání formou předkládání individuálních projektů firem využívající následně vyhlášené tematické výzvy (pracovně nazvané „Trautom II“)
Předkládaný projekt TRAUTOM I je zaměřen na přípravu zvýšení momentálně (ve 2 ročním výhledu) a do budoucna (střednědobý výhled do roku 2027) požadovaných kvalifikací a kompetencí zaměstnanců formou plánovaných a koordinovaných společných vzdělávacích modulů, přípravy a realizace zaměřeného vzdělávání atd.), udržení těchto pracovních míst formou unikátně zaměřenéhoých vzdělávání (ať již pro potřeby firem ve vybraných odvětvích, přípravou zaměstnanců pro jiné subjekty nebo subjekty nově vznikajících v průběhu realizace projektu) a současně usnadnění přechodu zaměstnanců či zájemců o zaměstnání (formou cíleného profesního a kariérového poradenství), zejména pak primárně v odvětvích, která budou v následujících letech významně ovlivněna zaváděním principů Green Deal v Moravskoslezském kraji (jmenovitě se jedná o oblast automotive, hutní průmysl a energetika, které nyní v Moravskoslezském kraji zaměstnávají cca 80 tis zaměstnanců, což představuje cca 15 % celkového počtu zaměstnanců v regionu), včetně vazeb na související odvětví.
Předkládaný projekt plánuje vybudování Regionálního ekosystému vzdělávání a poradenství a řízení lidských zdrojů se zaměřením dopadu na vymezená odvětví s využitím principu strategického plánování a realizace jeho jednotlivých prvků. Projekt vytváří komplexní, udržitelný systém služeb zaměřenéhoý na rozvoj lidských zdrojů ve prospěch zaměstnavatelů i zaměstnanců na základě analyticky podložených znalostí specifických regionálních potřeb a dobrých mezinárodních a národních praxí, a zejména pak v návaznosti na projektem definovanou Regionální sektorovou strategii vzdělávání, která je jedním z klíčových prvků / aktivit předkládaného projektu, do které jsou zapojeny klíčové rozhodující subjekty a příjemci vzdělávání (firmy).
Projekt prostřednictvím svých aktivit výrazně zvýší připravenost a adaptibilitu zaměstnanců pro budoucí potřeby firem Moravskoslezského kraje, a to zejména v odvětvích, u nichž se předpokládá v následujících letech významná transformace v důsledku dopadů politiky Green Deal a souvisejících technologických změn.
Realizací projektu se současně sníží potenciální riziko negativních sociálních dopadů zelené transformace ve smyslu pravděpodobného / možného snižování zaměstnanosti v uvedených odvětvích a rovněž budou využity příležitosti, které s touto transformací souvisí, např. v nově vznikajících odvětvích nebo zvyšování kompetencí zaměstnanců.
Příprava nově požadovaných kompetencí zaměstnanců v transformovaných a souvisejících sektorech a potřebné směry zaměstnaneckého vzdělávání jsou definovány a průběžně aktualizovány ve spolupráci s regionálními zaměstnavateli a dalšími regionálními aktéry (např. krajský úřad, odvětvové klastry nebo podobná sdružení zaměstnavatelů), a rovněž také s mezinárodními partnery). Tyto směry a trendy se promítají se do navrhované a v průběhu projektu aktualizované Regionální sektorové strategii vzdělávání.
Partneři projektu TRAUTOM I:
- Koordinátor: MS Pakt
- Partneři: VŠB-TUO, Moravskoslezský Automobilový Klastr