Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Budova Fakulty elektrotechniky a informatiky byla uvedena do provozu v roce 2014 a od té doby plní úlohu multifunkční budovy se zaměřením na výuky, vědu a výzkum. Architektura budovy využívá moderní a atraktivní prvky a vytváří tak zajímavý prostor nejen pro výuku. Jako doplněk tohoto technického prostoru je v budově provozována výstavní galerie. Ta poskytuje možnost realizace výstav (obrazy, fotografie, apod.) a nabízí tak příjemné skloubení moderního interiéru s prvky umění či jiné vizuální tvorby. Galerie je v provozní době budovy volně přístupná, takže návštěva výstavní expozice může být zajímavým momentem pro obyvatele a veřejnost z okolí. Zároveň je úlohou galerie zpříjemnění prostoru, ve kterém se dennodenně pohybují studenti a zaměstnanci fakulty. 

Otvírací doba budovy: po - pa: 08:00 - 18:00


Harmonogram výstav:

Výstava ostravských fotoreportérů (leden - únor 2025)

Výstava představí kolekci snímků, které zachycují výjimečné okamžiky a každodenní život nejen v našem regionu pohledem ostravských fotoreportérů.

Boudníkoviny (listopad - prosinec 2024)

Sto let od narození grafika a malíře Vladimíra Boudníka připomene nová výstava v Galerii FEIKA. Na výstavě jsou zastoupeny práce žáků AVE ART Ostrava, kteří se inspirovali Boudníkovou tvorbou. Vladimír Boudník byl zakladatel abstraktního umění, vytvořil řadu grafických listů v technice strukturální grafiky, aktivní grafiky i magnetické grafiky. Proslul jako experimentátor a založil vlastní umělecký směr explosionalismus. Veřejnosti je znám jako Něžný barbar ze stejnojmenné knihy Bohumila Hrabala. Střední umělecká škola AVE ART Ostrava oslaví výročí 100 let od jeho narození výstavou Boudníkoviny.

Metamorfózy umění: Klára Sedlo a umělá inteligence v dialogu (září - říjen 2024)

Tato unikátní výstava ukazuje fascinující interakci mezi lidskou tvořivostí a nejmodernějšími technologiemi. Výstava „Metamorfózy umění: Klára Sedlo a umělá inteligence v dialogu“ vznikla díky spolupráci malířky s Radkem Martinkem, proděkanem pro vědu a výzkum na FEI. „Tvorbu Kláry Sedlo znám velmi dobře, její obrazy se mi líbí, a tak jsem ji oslovil s nápadem udělat výstavu, kde se propojí tradiční umění se současnými technologiemi umělé inteligence. Chtěli jsme zjistit, jak se tyto dva světy mohou ovlivňovat a inspirovat,“ dovysvětluje Radek Martinek. Olejomalby malířky se vyznačují bohatou paletou barev, působí snově, pracují s pocity a jsou inspirovány především její vlastní představivostí. Sama říká, že do obrazů promítá svůj vnitřní svět a tvoří je z velké části podvědomě.

Na ostravskou výstavu nakonec vybrala 19 obrazů z různého období své tvorby a s rozdílnou tematikou. Velmi často se jedná o díla s duchovním přesahem. Vědci je nechali zanalyzovat umělou inteligencí, která popsala každý obraz a nabídla vlastní interpretaci. Na základě těchto informací opět s pomocí AI vznikl obraz nový. Vedle originálních děl malířky tak návštěvníci uvidí digitální reprodukce obrazů společně s popisem vytvořeným umělou inteligencí. Texty ukazují, jak stroj „vidí a rozumí umění“, a nabízejí nový úhel pohledu. Výstava tak není jen přehlídkou obrazů, věnuje se i vztahům mezi lidskou fantazií, tvořivostí, strojovou interpretací, současnými možnostmi a limity umělé inteligence v umění.

Slon v porcelánu (červen - srpen 2024)

Nová výstava od autorky Martiny Stempákové-Filipové zobrazuje sérii pláten, které malovala akrylovou technikou s názvem Slon v porcelánu. Hrnečky, šálky, podšálky... autorka vnímá jako paralely našich životů. Jsou krásné, křehké a zranitelné - jako my lidé. Ve svých obrazech maluje šálky navršené na sobě - čímž vytvářím vztahy dvojic, rodin, či celých generací. Harmonii přátelství i vztahová dramata. Hrneček tu zastupuje lidskou figuru, střep křehkost lidské duše. Úlomky porcelánu vkládá do skleněné nádoby, partnerského světa, do nějž se sami lidé svobodně uzavírají. Skleněná stěna všechny emoce podepírá i svazuje. 

Kyberodyssea (duben - květen 2024)

Kyberodyssea je výstava obrazů vytvořená umělou inteligencí na základě dokonalých promptů prof. Ivana Zelinky z Katedry informatiky. Mimo vizuálně zajímavou podívanou je tato výstava speciální také v tom, že je multimediální. U každého obrazu je umístěn QR kód, který vás zavede na webovou stránku, kde je téma a příběh každého obrazu dále rozvinut, opět s pomocí umělé inteligence, a to dokonce v několika světových jazycích.

VÝSTAVA FOTOREPORTÉRŮ (únor - březen 2024)

Unikátní kolekce fotografií reportérů Ostrava Press Photo představuje práce fotoreportérů Lukáše Kaboně, Adolfa Horsinky, Jaroslava Ožany, Vladimíra Pryčka, Alexandra Satinského, Petra Sznapky a Jiřího Zerzoně. Přijďte se podívat!

Retrospektivní výstava obrazů 2023 (prosinec 2023 - leden 2024)

Malíř Jiří Kolúch maluje olejem od svých 22 let jako amatér. Při malování se snaží, aby obrazy mluvily sami za sebe. Pan Kolúch vidí pouze na jedno oko, přičemž i to je těžce postižené, ale i tak je malování jeho život a vášeň. Nejčastějšími motivy jeho obrazů jsou potoky, řeky nebo krajiny s vodní hladinou.

LÁSKA V BARVÁCH FEI (říjen - listopad 2023)

Láska hory přenáší, kvete v každém věku a my přidáváme, že kvete i na FEI! Osm lásek, osm manželství... přesně tolik párů si řeklo své ANO z řad našich zaměstnanců v letošní svatební sezóně! Výstava obsahuje 24 svatebních fotografií našich zaměstnanců.

21 LET ARTu na AVE ARTu (červen - září 2023) 

Výstava je uspořádaná k 21. narozeninám AVE ARTu Ostrava, vyšší odborné školy, střední umělecké školy a základní umělecké školy. Výstava obsahuje studentské práce ze sféry grafického, průmyslového a interierového designu, ale například také designu užitkových výrobků nebo uměleckého kovářství.

SORELA V PORUBĚ (únor - květen 2023)

Před sedmdesáti lety, v květnu 1951, se rozhodlo o tom, že na polích nad obcí Poruba vyroste nové město, které mělo nabídnout domov více než sto tisícům lidí. Stavět se začalo o rok později, ale z velkolepých plánů na vzorové socialistické sídliště se podařila uskutečnit pouze část. Porubský první obvod je jeden z nejvýznamnějších dokladů socialistického realismu v architektuře - tzv. sorely - nejen v Česku. Výstava představuje fotografie z výstavby nového města i z pozdějších let.

SVĚTEM DRONEM (květen - leden 2023)

Nádherné fotografie pořízené dronem z cestování po celém světě. To je nová výstava od známého fotografa Radima Kolibíka, kde kromě krás z celého světa, spatříte i skvosty z České republiky a naší Ostravy. Kromě kulturního zážitku se můžete také nechat inspirovat fotografiemi jako tipy na prázdniny.

Autor: Radim Kolibík, www.kolibik-foto.cz

ČTVRTSTOLETÍ UMĚNÍ V ODLITKU (březen - duben 2022) 

Tušili jste, že Umělecké slévárenství slaví letos čtvrtstoletí? Je to už krásných 25 let, kdy světlo světa spatřila naše první absolventka. A protože tohle je už pořádný důvod k oslavě, Fakulta materiálově technologická připravila výstavu "Čtvrtstoletí umění v odlitku". Na výstavě najdete velkoplošné fotografie uměleckých odlitků závěrečných prací absolventů studijního programu Umělecké slévárenství. 

Autoři: studenti/absolventi FMT, VŠB-TUO

SISYFOVA INDUKCE: Jiří Bouchala (březen - duben 2020)

Jiří Bouchala je vedoucím Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava a předsedou ostravské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků. Vystudoval matematickou analýzu na MFF UK v Praze a je pyšný i na svůj doktorát z Plzně (u prof. Pavla Drábka). Malovat olejem začal v roce 2013 ve třídě akademického malíře Martina Pawery. V roce 2015 uspořádal první samostatnou výstavu svých obrazů s názvem „Mám to rád“ na VŠB-TUO. V následujících letech se zúčastnil výstav „Akademický malíř Martin Pawera a jeho žáci“ ve Výstavní síni Viléma Wunscheho v Havířově (2015 a 2019) a „Art and Science“ v areálu VŠB-TUO (2015 a 2018). V roce 2016 uspořádal výstavu „Mám to stále rád“ v Malé galerii vědeckého obrazu na MFF UK v Praze. O jeho obrazech se psalo v Pokrocích matematiky, fyziky a astronomie (2018, ročník 63, číslo 3), v časopise Akademik (2018, číslo 3) a v Československém časopise pro fyziku (2018, svazek 68, číslo 6).

Jeho malířská díla s nadhledem využívají matematické a životní inspirace okořeněné humorem. Výsledkem jsou jedinečné obrazy, které svými „tajemnými“ názvy vybízejí diváka ke hledání matematického klíče pro pochopení původních inspiračních zdrojů autora. Některé z těchto artefaktů si mohou plně vychutnat pouze zasvěcení kolegové matematici.

 

VÝSTAVA PRACÍ STUDENTŮ STŘEDNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY OSTRAVA (leden - únor 2020)

Výstava je soubor vybraných školních prací tří prostorových oborů, které jsou na naší škole zastoupeny - reprezentují je tak práce studentek a studentů třetích a čtvrtých ročníků oborů Keramický design, Design výrobků a Design obalů. Studenti jsou vedeni k pochopení principů designerské tvorby a k vytváření originálních, ale také funkčních výrobků. Některé práce jsou prezentovány fotografií, jiné vizualizacemi či plakátem, který návrh popisuje - záleží na charakteru jednotlivých prací.

Keramický design - Prvním designérem na světě byl keramik. Keramika nás obklopuje i ve 21. století. S její pomocí vznikají raketoplány létající do vesmíru nebo se staví budovy, lázně, sochy do veřejného prostoru, a také se vyrábí krásné doplňky do interiéru, jídelní a nápojové servisy. Cesta vede od pouhé prvotní myšlenky, přes skicování, 3D vizualizace až k výsledné realizaci. Od roku 2012 navrhujeme z keramiky a porcelánu také šperky. Nebojíme se zkoušet nové. Respektujeme tradice a řemeslo, které využíváme pro nový design. Rozvíjíme individualitu a originální přístup.

Design výrobků - Koncepce oboru je zaměřena na výuku jak tradičních obecných designerských postupů, tak na nové digitální a 3D metody. Základním pracovním nástrojem designéra je sice stále papír a tužka a nejdůležitější je nápad, ale poté navazuje digitální skicování, virtuální modelování, tvorba počítačových vizualizací a celá řada technologií – 3D tisk, řezání laserem, CNC obrábění atd. Absolventi tak v praxi mohou najít široké uplatnění, před kterým ale nejčastěji navazují ještě vysokoškolským studiem.

Design obalů - Absolventi oboru jsou vybaveni škálou výtvarných a praktických znalostí a dovedností k širokému uplatnění průmyslového a solitérního designu v oblasti užité tvorby, v oblasti designu obalů. Konkrétní obaly navrhují a realizují je, jsou schopni připravit podklady pro zpracování technické a technologické dokumentace výroby obalů. Pracují s digitálním vybavením pro navrhování obalů a jejich grafické podoby. Pro svou práci jsou vybaveni znalostmi a dovednostmi z oblasti fotografie a počítačového zpracování obrazu, ovládají programové vybavení pro předtiskovou přípravu, pro potisk obalů volí vhodné tiskové techniky.

Autoři: studenti SUŠ, Poděbradova 33, Ostrava

VÁNOCE S NEDOKLUBKEM: VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ (prosinec 2019)

Fakulta elektrotechniky a informatiky spolu s občanským sdružením Nedoklubko pořádá vánoční výstavu fotografií dětí, které měly svůj vstup na tento svět o něco složitější. Nedonošené miminko je takové, které přišlo na svět mezi 24. až 37. týdnem těhotenství. I takto malým dětem může moderní medicína pomoci. V České republice je dnes na 12 špičkových neonatologických center, které poskytují tu nejlepší péči, včetně špičkového pracoviště Fakultní nemocnice Ostrava.

Obdarujte s námi tato miminka vánočním dárkem na bit.ly/vanoce-s-nedoklubkem-2019!

Stačí, když si na e-shopu zakoupíte konkrétní vánoční balíček s výbavičkou, zvolíte dopravu a platbu "Vánoce s nedoklubkem". Vybraná čepička, zavinovačka nebo dečka se konkrétnímu miminku předá Vaším jménem. O to se už postará Nedoklubko! Více o aktivitách a projektech pro podporu nedonošených dětí najdete na www.nedoklubko.cz

 

BROWNFIELDY MEGAPOLIS : CHELSEA A BROOKLYN V NEW YORKU (říjen - listopad)

Jedná se o první výstavu ze série fotografických výstav „Brownfieldy megapolis“, v níž jsou představeny příklady zdařilých revitalizací nevyužívaných a zpustošených industriálních pozemků, areálů a objektů v New Yorku se zaměřením na blízké okolí High Line v Chelsea a Dumbo v Brooklynu. S představou vytvořit několikadílný cyklus, v němž budou představeny „oživené brownfieldy“, přišel děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava Vladimír Slivka, a protože na Katedře environmentálního inženýrství (546) se technickým znovuvyužitím brownfieldů zabýváme, bylo přirozené, že jsme se této vize ujali. Fotografie i videa z cyklu „Brownfieldy megapolis“ budou použity i ve výuce především navazujícího magisterského oboru Evropská škola pro technické znovuvyužití brownfields.

Autor: Aleš Student (odborný asistent Katedry environmentálního inženýrství, HGF).

SVĚT FEI ZBLÍZKA (srpen - září)

Sada fotografií, které nutí k zamyšlení! Poznáte co je vyobrazeno na jednotlivých snímcích? Jedná se o různé technické a technologické vybavení, se kterým je možné se setkat na naší fakultě. Ať už se jedná o čidlo, optická vlákna nebo pevný disk, všechny tyto fotografie byly pořízeny přímo na vybavení, které je používáno na naší fakultě nejen pro výzkumné účely, ale také pro studium.

Autor: Petr Sznapka

 Chcete vystavovat?

  • V galerii je možné instalovat expozice pouze v rámci dohody (uzavřením smlouvy) s vedením FEI, nicméně vystavovatel může být kdokoliv!
  • Doba výstavy je obvykle stanovena na 2-3 měsíce, příp. dle domluvy.
  • Vystavovatel instaluje své vystavované exponáty (obrazy, fotografie, apod.) na svých vlastních nosičích. V krajních případech je možné zapůjčení plexi-rámů formátu A2. Výstava musí co nejefektivněji využít celou dostupnou plochu galerie (viz plánek níže).
  • Zapůjčení galerie je pro vystavovatele ZDARMA a nesmí být nějakým způsobem zpoplatněna směrem k návštěvníkům.

V rámci výstavy je možné zorganizovat vernisáž, a to v organizační spolupráci s fakultou (na náklady vystavovatele či dle domluvy).

galerie-rozměry

Jak postupovat … průběh výstavy resp. žádosti o výstavu se řídí následujícím postupem a pravidly.

  1. Vystavovatelem může být jakákoliv fyzická či právnická osoba, která uzavře s fakultou příslušnou smlouvu (vzor smlouvy).
  2. Zájemce o instalaci výstavy zašle požadavek na email . V tomto emailu uvede kontaktní údaje, stručný popis o autorovi výstavy, předpokládaný termín instalace a fotografie alespoň 25% plánovaných vystavovaných děl (k náhledu), informace o výstavě v podobě plakátu A1 (šablona v PDF).
  3. Na základě takto podané přihlášky se fakulta (oddělení PR) vyjádří, zda danou výstavu zařadí do vystavovacího harmonogramu a navrhne možný termín instalace a průběhu výstavy. Pokud bude vystavovatel souhlasit s termínem, bude podepsána smlouva a bude zařazen do harmonogramu výstav. Pokud bude přihláška zamítnuta (především z časových/kapacitních důvodu či obsahu – koncept výstav zaměřených především na zajímavé, moderní, aktuální či technické díla), nebude zařazena do harmonogramu.
  4. Na umístění instalace/výstavy v Galerii „FEIKA“ není žádný právní nárok a proti rozhodnutí fakulty se není možné nijak odvolat.
  5. Dle dohodnutého harmonogramu pak proběhne instalace a zprovoznění výstavy, stejně jako její ukončení a demontáž. Tyto aktivity musí být konzultovány a prováděny dle domluvy. Součástí instalace musí být také popis výstavy a informace o autorovi, a to dle definované šablony ve formátu A1 (umístění v klaprámu).
  6. Součástí instalace budou předány/zapůjčeny komponenty (lanka, háčky, držáky na popisky) k závěsnému systému dle smlouvy. Instalace je plně v režii vystavovatele (dle definovaných pravidel, technických možností a smlouvy).