V ostravských Dolních Vítkovicích se 3. a 4. dubna koná konference ADVANCEMED 2025, která se zaměří na nejnovější trendy a možnosti umělé inteligence, virtuální reality, robotiky a dalších moderních technologií ve zdravotnictví. Jedním z odborných garantů akce je VŠB – Technická univerzita Ostrava.
Mezi přednášejícími bude mít bohaté zastoupení Fakulta elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TUO.
- Umělá inteligence v medicíně: Profesor Václav Snášel, rektor VŠB-TUO, představí AI jako nástroj pro porozumění medicínským datům.
- Nanoroboti ve zdravotnictví: Profesor Martin Pumera, vedoucí výzkumné skupiny ADVANCED NANOROBOTS AND MULTISCALE ROBOTICS LAB na FEI, se zaměří na využití nanorobotů ve zdravotnictví.
- Od nápadu k realizaci: Profesor Radek Martinek, proděkan pro vědu a výzkum FEI, představí projekty zaměřené na biomedicínu a inovativní řešení pro klinickou praxi.
- Kybernetická bezpečnost ve zdravotnictví: Profesor Ivan Zelinka z FEI se bude věnovat zajištění bezpečnosti dat a systémů.
- AI a zdravotnické prostředky: Lukáš Peter, proděkan pro spolupráci s průmyslem z Fakulty materiálově technologické, se zaměří na legislativní požadavky pro uvádění zdravotnických prostředků s AI na trh.
Praktické ukázky a stánky:
- Signal Lab FEI: Ukázky využití umělé inteligence a pokročilých analýz signálů a obrazu pro diagnostické rozhodování.
- Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství FEI: Prezentace 3D tištěných modelů orgánů, bezdrátového monitorovacího systému pro měření koncentrace O₂ a CO₂, a využití 3D a VR technologií v předoperační přípravě. Návštěvníci si některé VR modely budou moci sami vyzkoušet.