Utajení přenášených informací je zabezpečeno šifrováním, pro které je nutné ustanovit tajný klíč. Algoritmy k tomuto účelu používané jsou založeny na matematických problémech výpočetní složitosti, které jsou ohroženy s nástupem kvantových počítačů. Právě na nich je možné provést redukci složitosti používaných problémů v dnešních kryptografických algoritmech a v kombinaci s extrémním výkonem kvantových počítačů dosáhnout prolomení stávajících šifer v pseudoreálném čase. Jedním z přístupů pro eliminaci tohoto rizika je kvantová distribuce klíčů, která využívá vlastností kvantové fyziky pro ustanovení klíčů. Tým sestavený na ostravské Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) má s touto technologií zkušenosti získané při řešení výzkumných úkolů, a ty nakonec zužitkoval ve zmíněném článku.
„Článek se zabývá návrhem a implementací kvantové distribuce klíčů v 5G sítích. Praktické nasazení kvantové distribuce klíčů a vysoce bezpečného šifrování proběhlo v 5G kampusové síti v areálu naší univerzity. Zařazení mezi nejcitovanější články oceňuje poctivou práci odvedenou všemi autory, a velmi mne těší, že se na tomto výstupu podíleli rovněž studenti naší fakulty,“ řekl profesor Miroslav Vozňák z FEI, který výzkum vedl.
Citační monitoring provádí Web of Science, kde je článek zařazen mezi Highly Cited Papers. Výzkum vedoucí k vynikajícímu výsledku byl podpořen projektem NATO QUANTUM5 a MVČR NESPOQ.