Od komory, která dosud na severní a střední Moravě chyběla, odborníci očekávají navázání užší spolupráce s firmami i posun ve vědě a výzkumu. Zařízení za 17 milionů korun bude plně funkční na počátku příštího roku a stane se součástí nově vytvořené Laboratoře anténní bezodrazové komory a EMC, která nemá v tuzemsku obdobu.
„Anténní bezodrazová komora umožní měření vlastností vyzařovacích charakteristik elektronických komponent či funkčních celků až do kmitočtu 44 GHz. Unikátní vybavení podpoří spolupráci s firmami především z regionu, které nyní jezdí své produkty měřit do okolních obdobných laboratoří mimo náš kraj. Dalším očekávaným efektem je případné zapojení se do národních i mezinárodních projektů a také možnost experimentálně ověřovat nové poznatky a návrhy, což se odrazí v publikační činnosti,“ uvedl Marek Dvorský z FEI. V projektu REFRESH bude komora významným pomocníkem při výzkumu v oblasti internetu věcí a 5/6G sítí. Fakulta počítá rovněž se zařazením anténní bezodrazové komory do výuky předmětů studijního programu Komunikační a informační technologie a jejím využitím při řešení závěrečných prací studentů.
S rozvojem nových technologií v této oblasti zájem firem o spolupráci roste. „Otevírají se nové kmitočty, vznikají nové technologie a je potřeba jejich vlastnosti ověřit z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility a podobně. Výrobci mají zájem, aby znali vlastnosti jimi vyráběných zařízení. Díky anténní bezodrazové komoře dokážeme pokrýt celé spektrum inženýringu anténních systémů od počátečního návrhu, modelování a simulace jejich vlastností v superpočítačovém centru v programech jako například CST Studio anebo Ansys, až po výrobu a ověření jejich reálných parametrů v nově budované komoře. REFRESH spočívá v otevírání nových příležitostí ve spolupráci s firmami i podpoře ekonomických aktivit. Právě anténní bezodrazová komora je jedna z aktivit, která podpoří spolupráci s průmyslovými partnery při vývoji anténních systémů různých elektronických zařízení a spolupráci s firmami v této oblasti podpoří,“ objasnil Miroslav Vozňák z FEI.
Frekvence do 44 GHz je oblast, která pokrývá jak v současné době používané technologie, tak z části i milimetrové vlny, jejichž výraznější využití se očekává v mobilních sítích. „Zatímco například před 30 lety se v Evropě u první generace mobilních sítí využívalo frekvenční pásmo 450 MHz, v dnešních 5G sítích se pohybujeme již na frekvencích 3,5 – 3,8 GHz a zároveň se otevírá velký prostor pro milimetrové vlny (mmW), které jsou až do 300 GHz. Na naší fakultě byla počátkem roku 2022 poprvé v ČR nasazena technologie 5G mmW využívající frekvenci 27 GHz se šířkou kmitočtového pásma 800 MHz. Zatím mmW v mobilních sítích nejsou v ČR využívány, nicméně například v Japonsku, Koreji nebo USA jsou běžně provozovány ve městech s vysokou koncentrací lidí. Tyto technologie se objevily právě v souvislosti s tím, že se prostor zahušťuje základovými stanicemi a navyšují se využívané frekvence, kde můžeme mít širší kmitočtové pásmo, protože uživatelé mají stále vyšší požadavky na přenosové rychlosti. Proto myslíme do budoucna a chceme být i na tyto přicházející technologie připraveni,“ doplnil Vozňák.
Bezodrazové komory jsou navrženy tak, aby minimalizovaly odrazy elektromagnetických vln od vnitřních stěn komory. Jsou proto vybaveny absorbéry, které tlumí elektromagnetické vlny. Bezodrazová komora na FEI bude osm metrů dlouhá a 3,5 metry vysoká. Spolu s ní bude součástí nové laboratoře také technologické vybavení pro měření elektromagnetické kompatibility (EMC). To se skládá z GTEM komory pro měření vyzařovaného rušení, pracoviště pro měření vyzařování po síti (pomocí umělé sítě), pracoviště pro měření odolnosti vůči ESD a nově bude během příštího roku opět díky podpoře projektu REFRESH vybaveno nové pracoviště pro měření odolnosti vůči elektromagnetickým polím. „Tato čtyři unikátní pracoviště budou umožňovat předcertifikační měření EMC parametrů nejen embedded zařízení, ale i funkčních celků, které vyvíjí řada firem v Moravskoslezském kraji. Jejich umístěním do společné laboratoře s anténní bezodrazovou komorou vznikne unikátní pracoviště, které u nás nemá obdobu,“ uzavřel Vozňák.
Text: Martina Šaradínová, PR manažerka REFRESH
Zdroj grafiky: FEI