Industry 4.0 & Automotive Lab a firmy z autoprůmyslu jsou v kontaktu

Projekt REFRESH i konkrétní možnosti spolupráce vědců z VŠB-TUO s automobilovým průmyslem, včetně příkladů dobré praxe, představil vědecký ředitel Industry 4.0 & Automotive Lab (IAL) a proděkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Petr Šimoník na říjnovém jednání dodavatelských firem z automobilového průmyslu.

Setkání dodavatelské divize pravidelně organizuje Sdružení automobilového průmyslu ČR (AutoSAP. Role hostitele se tentokrát ujala společnost ON Semiconductor Czech Republic z Rožnova pod Radhoštěm, která se zaměřuje na výrobu polotovarů z křemíku a karbidu křemíku a výrobu čipů.

Mým cílem bylo představit možnosti pro využití výzkumných a vývojových personálních kapacit, infrastruktury a dále uvést příklady řešených úloh aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací z oblasti autoprůmyslu, které VŠB - Technická univerzita Ostrava nabízí a řeší pod hlavičkou projektu REFRESH. Účastníkům jsem představil zaměření na smart manufacturing a přístupy pro aplikace AI, modelování a simulace pro výrobu, naši testovací průmyslovou 5G síť a námi vyvíjené technologie pro systémy automatizovaného řízení. Možnosti prezentovat naši práci před špičkovými manažery, jimž osud českého autoprůmyslu není lhostejný, si velmi vážím,“ uvedl Šimoník, který se svým týmem vyvíjí mimo jiné nejmodernější systémy pro automobily ve spolupráci s tuzemskými firmami i evropskými automobilkami a jejich dodavateli.

Na tomto pravidelném setkání se schází představitelé firem s cílem diskutovat aktuální témata, která oborem v daném období nejvíce rezonují. Jednání vždy hostí některá z firem. „Kromě odborného dopoledního jednacího bloku je součástí i exkurze v hostitelské společnosti. Účastníci mají na akci rovněž prostor pro neformální networking a vzájemnou výměnu zkušeností,“ objasnil manažer pro vzdělávání a sociální záležitosti a zástupce ředitele AutoSAP Pavel Ešner.

AutoSAP sdružuje společnosti zapojené do výrobního řetězce autoprůmyslu v ČR, významné instituce, školy a další subjekty.

Text: Martina Šaradínová
Zdroj foto: AutoSAP