„Zástupce Ministerstva dopravy chceme seznámit s rozsahem aktivit VŠB-TUO pro oblast propojené, kooperativní a autonomní mobility, ukázat jim, jak rozvíjíme spolupráci s průmyslem, a že naše pracoviště jsou opravdu na špičkové úrovni. Zaměřujeme se jak na základní, tak i aplikovaný výzkum, vývoj a inovace,“ řekl proděkan pro spolupráci s průmyslem a vedoucí Mobility Lab Petr Šimoník.
Součástí programu byla prezentace aktivit univerzity týkající se automobilového průmyslu, včetně strategie SMARAGD, projektu REFRESH, představení testbedu CPIT-TL3 i plánované výstavby testbedu CPIT-TL4, jehož součástí bude testovací jízdní polygon.
Delegace se podívala také do Student Car Lab na FMT, kde se zaměřují na design vozidel a jejich částí a prototypy moderních systémů. Široké spektrum činností laboratoře představil designér Rostislav Zapletal z FMT. „Naše laboratoř je unikátní v tom, že kombinujeme znalosti materiálů s designem a díky tomu jsou naše produkty mnohem atraktivnější,“ uvedl Zapletal.
Zástupcům ministerstva byly představeny aktivity Mobility Lab a Signal Lab (FEI), vývoj a použití systému Drive-by-Wire, výzkum a vývoj C-ITS a C-CAM, analýzy chování řidiče, výzkum softwarově definovaných vozidel nebo pokročilé metody zpracování signálu s využitím AI. Připraveny byly také praktické ukázky systémů vyvíjených v Mobility Lab.
Během workshopu se diskutovalo o nových směrech výzkumu, spolupráci a možnostech podpory ze strany Ministerstva dopravy. „Byli jsme velmi příjemně překvapeni tím, do jaké míry jsou jednotlivé aktivity v běhu. Velmi často se totiž hovoří o tématech autonomní mobility jako o něčem, co teprve začíná. V Ostravě vidíme, že spousta věcí se reálně nejenom vyvíjí a testuje, ale díky spolupráci se soukromým sektorem a dalšími partnery se daří tyto projekty převádět do praxe,“ řekla vedoucí Oddělení nových technologií v dopravě na Ministerstvu dopravy Tereza Čížková.
Aktuálně nyní na ministerstvu řeší téma strategického rozvoje nových chytrých technologií v dopravě a s tím související legislativu. „Zajímáme se a sledujeme výstupy z různých výzkumných projektů, což je i případ VŠB-TUO, které nám mohou pomoci, abychom dobře nastavili legislativní rámec,“ dodala Čížková.