Co pro vás znamená ocenění Nejlepší e-sportovec, které dostanete v rámci slavnostního zasedání Vědecké rady VŠB-TUO 10. listopadu?
Upřímně, jsem lehce zaskočen, ale v dobrém smyslu. Nečekal bych, že na univerzitní půdě se bude udělovat ocenění i v této kategorii. Ale musím říci, že jsem poctěn si toto první ocenění převzít.
Jak dlouho se e-sportu věnujete?
Hraní her se věnuji již od malička, jako většina ajťáků jsem se k tomuhle oboru dostal právě díky hrám. Samotnému e-sportu se věnuji v podstatě od střední školy.
Jaké hře se věnujete nejvíc, jakou máte nejradši?
Nejvíce se věnuji hře Counter-Strike, taky známé jako "CSko". Je to týmová střílečka z pohledu první osoby. Zároveň je to hra, kterou mám nejraději, ale zároveň ji občas nenávidím. Ale to tak má v podstatě každý hráč... :-)
Jaký největší úspěch jste zaznamenal v e-sportu?
Na česko-slovenské scéně je velice těžké probojovat se někam dále, naše scéna je pořád v plenkách a teprve si hledá cestu k širšímu publiku. S tím je spojená i malá rozmanitost turnajů a extrémně kvalitní konkurence, i když stále v malém počtu. Pokud bych ale měl vybrat nějaký z úspěchů, nejspíše bych vybral právě reprezentaci VŠB a výhru v Esport lize.
Kdy jste se přidal do e-sport týmu VŠB-TUO a jaký je váš největší zážitek?
Co se týče sekce za Counter Strike, tak se vlastně nebylo kam přidávat. S mým příchodem jsem za pomoci Jakuba Čubíka rozjel tuhle novou sekci, sehnal spolužáky, kteří chtěli společně hrát a poskládali jsme nové týmové sestavy. Pokud se nepletu, tak je to cirka dva roky zpět.
Mají lidé ve vašem okolí o e-sportu předsudky? Jak se jim je snažíte vyvracet?
Ano, neustále. Všeobecně je to na CZ/SK scéně velmi složité a spoustu lidí si to nedokáže představit jako "sport", nebo jako činnost, kterou by se člověk mohl živit, ale bohužel to chce jen čas a více mediální pozornosti tomuhle tématu.
Jak v e-sportu trénujete/cvičíte/zdokonalujete své schopnosti?
Je vícero způsobů, jak se člověk může v Counter-Striku zdokonalit. Nejdůležitější faktor je samozřejmě čas strávený hraním, pokud chce být člověk opravdu dobrý, bavíme se o několika tisících hodinách strávených v této hře. Po nějaké době se člověku začne budovat tzv. "muscle memory" a některé věci začne dělat automaticky. Samozřejmě před každou ligou a zápasy máme individuální a týmové tréninky. Individuální spočívá spíše s procvičováním té zmiňované "muscle memory" a postřehu, týmová zase v souhru a komunikaci.
Jak odpočíváte?
Paradoxně, já osobně beru hraní her jako odpočinek. Je to pro mne ideální způsob jak po škole a práci můžu vypnout a odreagovat se. Samozřejmě je třeba sportovat i normálně a občas dopřát mozku odpočinek, třeba ve fitku. :-)
Proč jste si pro svá studia vybral Fakultu elektrotechniky a informatiky, čím vás zaujala?
Zaujala mě širokým výběrem věcí, které můžu jako ajťák studovat a seberozvíjet se.
Doporučil byste studia i současným maturantům?
Určitě. Studium na FEI mi přineslo spoustu vědomostí z oboru, zároveň jsem se byl schopen zapojit i do praxe a sebe rozvíjet se během studia.
Text: redakce
Foto: archiv FEI