ČTVRTSTOLETÍ UMĚNÍ V ODLITKU (březen - duben 2022)
Tušili jste, že Umělecké slévárenství slaví letos čtvrtstoletí? Je to už krásných 25 let, kdy světlo světa spatřila naše první absolventka. A protože tohle je už pořádný důvod k oslavě, Fakulta materiálově technologická připravila výstavu "Čtvrtstoletí umění v odlitku". Na výstavě najdete velkoplošné fotografie uměleckých odlitků závěrečných prací absolventů studijního programu Umělecké slévárenství.
Autoři: studenti/absolventi FMT, VŠB-TUO
SISYFOVA INDUKCE: Jiří Bouchala (březen - duben 2020)
Jiří Bouchala je vedoucím Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava a předsedou ostravské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků. Vystudoval matematickou analýzu na MFF UK v Praze a je pyšný i na svůj doktorát z Plzně (u prof. Pavla Drábka). Malovat olejem začal v roce 2013 ve třídě akademického malíře Martina Pawery. V roce 2015 uspořádal první samostatnou výstavu svých obrazů s názvem „Mám to rád“ na VŠB-TUO. V následujících letech se zúčastnil výstav „Akademický malíř Martin Pawera a jeho žáci“ ve Výstavní síni Viléma Wunscheho v Havířově (2015 a 2019) a „Art and Science“ v areálu VŠB-TUO (2015 a 2018). V roce 2016 uspořádal výstavu „Mám to stále rád“ v Malé galerii vědeckého obrazu na MFF UK v Praze. O jeho obrazech se psalo v Pokrocích matematiky, fyziky a astronomie (2018, ročník 63, číslo 3), v časopise Akademik (2018, číslo 3) a v Československém časopise pro fyziku (2018, svazek 68, číslo 6).
Jeho malířská díla s nadhledem využívají matematické a životní inspirace okořeněné humorem. Výsledkem jsou jedinečné obrazy, které svými „tajemnými“ názvy vybízejí diváka ke hledání matematického klíče pro pochopení původních inspiračních zdrojů autora. Některé z těchto artefaktů si mohou plně vychutnat pouze zasvěcení kolegové matematici.
VÝSTAVA PRACÍ STUDENTŮ STŘEDNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY OSTRAVA (leden - únor 2020)
Výstava je soubor vybraných školních prací tří prostorových oborů, které jsou na naší škole zastoupeny - reprezentují je tak práce studentek a studentů třetích a čtvrtých ročníků oborů Keramický design, Design výrobků a Design obalů. Studenti jsou vedeni k pochopení principů designerské tvorby a k vytváření originálních, ale také funkčních výrobků. Některé práce jsou prezentovány fotografií, jiné vizualizacemi či plakátem, který návrh popisuje - záleží na charakteru jednotlivých prací.
Keramický design - Prvním designérem na světě byl keramik. Keramika nás obklopuje i ve 21. století. S její pomocí vznikají raketoplány létající do vesmíru nebo se staví budovy, lázně, sochy do veřejného prostoru, a také se vyrábí krásné doplňky do interiéru, jídelní a nápojové servisy. Cesta vede od pouhé prvotní myšlenky, přes skicování, 3D vizualizace až k výsledné realizaci. Od roku 2012 navrhujeme z keramiky a porcelánu také šperky. Nebojíme se zkoušet nové. Respektujeme tradice a řemeslo, které využíváme pro nový design. Rozvíjíme individualitu a originální přístup.
Design výrobků - Koncepce oboru je zaměřena na výuku jak tradičních obecných designerských postupů, tak na nové digitální a 3D metody. Základním pracovním nástrojem designéra je sice stále papír a tužka a nejdůležitější je nápad, ale poté navazuje digitální skicování, virtuální modelování, tvorba počítačových vizualizací a celá řada technologií – 3D tisk, řezání laserem, CNC obrábění atd. Absolventi tak v praxi mohou najít široké uplatnění, před kterým ale nejčastěji navazují ještě vysokoškolským studiem.
Design obalů - Absolventi oboru jsou vybaveni škálou výtvarných a praktických znalostí a dovedností k širokému uplatnění průmyslového a solitérního designu v oblasti užité tvorby, v oblasti designu obalů. Konkrétní obaly navrhují a realizují je, jsou schopni připravit podklady pro zpracování technické a technologické dokumentace výroby obalů. Pracují s digitálním vybavením pro navrhování obalů a jejich grafické podoby. Pro svou práci jsou vybaveni znalostmi a dovednostmi z oblasti fotografie a počítačového zpracování obrazu, ovládají programové vybavení pro předtiskovou přípravu, pro potisk obalů volí vhodné tiskové techniky.
Autoři: studenti SUŠ, Poděbradova 33, Ostrava
VÁNOCE S NEDOKLUBKEM: VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÝCH DĚTÍ (prosinec 2019)
Fakulta elektrotechniky a informatiky spolu s občanským sdružením Nedoklubko pořádá vánoční výstavu fotografií dětí, které měly svůj vstup na tento svět o něco složitější. Nedonošené miminko je takové, které přišlo na svět mezi 24. až 37. týdnem těhotenství. I takto malým dětem může moderní medicína pomoci. V České republice je dnes na 12 špičkových neonatologických center, které poskytují tu nejlepší péči, včetně špičkového pracoviště Fakultní nemocnice Ostrava.
Obdarujte s námi tato miminka vánočním dárkem na bit.ly/vanoce-s-nedoklubkem-2019!
Stačí, když si na e-shopu zakoupíte konkrétní vánoční balíček s výbavičkou, zvolíte dopravu a platbu "Vánoce s nedoklubkem". Vybraná čepička, zavinovačka nebo dečka se konkrétnímu miminku předá Vaším jménem. O to se už postará Nedoklubko! Více o aktivitách a projektech pro podporu nedonošených dětí najdete na www.nedoklubko.cz
BROWNFIELDY MEGAPOLIS : CHELSEA A BROOKLYN V NEW YORKU (říjen - listopad)
Jedná se o první výstavu ze série fotografických výstav „Brownfieldy megapolis“, v níž jsou představeny příklady zdařilých revitalizací nevyužívaných a zpustošených industriálních pozemků, areálů a objektů v New Yorku se zaměřením na blízké okolí High Line v Chelsea a Dumbo v Brooklynu. S představou vytvořit několikadílný cyklus, v němž budou představeny „oživené brownfieldy“, přišel děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava Vladimír Slivka, a protože na Katedře environmentálního inženýrství (546) se technickým znovuvyužitím brownfieldů zabýváme, bylo přirozené, že jsme se této vize ujali. Fotografie i videa z cyklu „Brownfieldy megapolis“ budou použity i ve výuce především navazujícího magisterského oboru Evropská škola pro technické znovuvyužití brownfields.
Autor: Aleš Student (odborný asistent Katedry environmentálního inženýrství, HGF).
SVĚT FEI ZBLÍZKA (srpen - září)
Sada fotografií, které nutí k zamyšlení! Poznáte co je vyobrazeno na jednotlivých snímcích? Jedná se o různé technické a technologické vybavení, se kterým je možné se setkat na naší fakultě. Ať už se jedná o čidlo, optická vlákna nebo pevný disk, všechny tyto fotografie byly pořízeny přímo na vybavení, které je používáno na naší fakultě nejen pro výzkumné účely, ale také pro studium.
Autor: Petr Sznapka