Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Služby pro testování AI řešení podniků nabízí testovací zařízení VŠB – Technická univerzita Ostrava

Služby pro testování AI řešení podniků nabízí testovací zařízení VŠB – Technická univerzita Ostrava
Firmy vyvíjející nová řešení s využitím umělé inteligence (AI) mají nyní jedinečnou příležitost získat odborné služby s možnou plnou podporou financování. Tato finanční podpora je určena pro ověřování a úpravy produktů s umělou inteligencí zaměřených na inovace v průmyslových procesech.

V České republice je pro tyto účely vyhrazen rozpočet v celkové výši 200 milionů korun, díky čemuž získávají malé a střední podniky přístup ke špičkové infrastruktuře a službám odborných týmů na technických univerzitách v Praze, Brně a Ostravě.

Tři české subjekty (ČVUT v Praze, VUT v Brně, VŠB-TUO v Ostravě) jsou součástí širšího konsorcia AI-MATTERS, které sdružuje významné organizace z osmi evropských zemí v rámci projektu evropského referenčního testovacího a experimentálního zařízení v oblasti umělé inteligence (AI TEF – z anglického názvu Testing and Experimentation Facilities) pro oblast průmyslové výroby. AI-MATTERS se skládá z 25 excelentních technologických pracovišť, které dohromady vytvořily osm národních center a poskytují tak v konkrétních místech unikátní odborné služby potřebné pro rozvoj evropského AI sektoru. 

 Český tým je vedený Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT), další členové CEITEC VUT v Brně a VŠB-TUO v Ostravě nabízejí širokou škálu služeb zaměřených na klíčová témata jako je sběr a analýza dat, chytré továrny, optimalizace výrobních procesů, systémy internetu věcí (IoT), spolupráce člověk-stroj-robot nebo průmyslová 5G komunikace. K dispozici jsou zde zkušení odborníci a také moderní technologie pro umělou inteligenci a pokročilou robotiku, a to v rámci RICAIP TestbeduPraha, RICAIP Testbedu Brno a Smart Factory Lab Ostrava.

 „Podnikům, které již data z výroby sbírají, pomáháme s jejich zpracováním tak, abychom co nejlépe nastavili výrobní systémy pro efektivní výrobní plánování a prediktivní údržbu,” uvádí Petr Šimoník, proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. „S využitím virtualizace a integrace digitálního dvojčete výroby včetně nasazení umělé inteligence dokážeme identifikovat možnosti pro optimalizaci výrobních procesů, včetně řízení zdrojů a materiálů."

 S celkovým rozpočtem 60 milionů eur (cca 1,5 miliardy korun) na pět let je cílem celé sítě zajistit dostatek evropských AI řešení a zvýšit tak odolnost a flexibilitu výrobního sektoru prostřednictvím AI, robotiky a inteligentních autonomních systémů. V rámci České republiky je na tyto aktivity určen rozpočet ve výši 200 miliónů korun. Výzva pro předkládání žádostí o služby testbedů byla právě uveřejněna a je k dispozici na webových stránkách AI-MATTERS a CIIRC ČVUT.

 

Vloženo: 24. 10. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 400 - Děkanát FEI
Zpět