VŠB-TUO má zástupce v České společnosti pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie v medicíně

Při ČLS JEP vznikla nová odborná společnost - Česká společnost pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie v medicíně (CSAIM). Místopředsedou pro implementaci a vývoj se stal proděkan pro vědu a výzkum z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) Radek Martinek.

Umělá inteligence už nachází v medicíně své uplatnění, existuje mnoho oblastí, kde má a do budoucna ještě bude mít velký potenciál. Je ovšem nezbytné nastavit pravidla pro její bezpečné a efektivní používání. I to je jedním z úkolů České společnosti pro umělou inteligenci a inovativní digitální technologie v medicíně.

Společnost chce poskytovat aktuální informace o výzkumu a vývoji v oblasti AI a digitálních technologií, informovat o certifikovaných inovativních řešeních pro diagnostiku i léčbu, spolupracovat s předními odborníky a propojovat různé obory medicíny, univerzity a soukromou sféru.

Do osmičlenného výboru CSAIM byli zvoleni odborníci z Ministerstva zdravotnictví ČR, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Ostrava, IKEMu, Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně, Masarykovy univerzity v Brně a VŠB-TUO. Implementaci a vývoj bude mít na starosti proděkan pro vědu a výzkum FEI Radek Martinek. S AI má bohaté zkušenosti z projektů zaměřených na aplikaci strojového učení v medicíně, průmyslu, automobilovém sektoru i v dalších oblastech.

„Implementovat umělou inteligenci se snaží mnoho lidí, velmi často se ovšem stává, že dostupná data nejsou vhodná. Proto se chci zaměřit na správnou přípravu a anotaci dat, a také na způsob, jakým by do tohoto procesu měli vstupovat odborníci z různých oblastí,“ představil své plány v rámci CSAIM Radek Martinek.

Velmi rychle se nyní rozvíjí tzv. vysvětlitelná umělá inteligence. To znamená, že model umělé inteligence poskytne nejen výsledek, ale dokáže i vysvětlit, na základě čeho k němu dospěl.

„Společně s mým týmem se zabýváme aplikací strojového učení, proto bych rád přinesl svou expertízu v tom, jak v dnešní době efektivně a korektně využívat umělou inteligenci. A tím přispět k tomu, aby se technologie využívaly nejen inovativně, ale také s důrazem na správnost a srozumitelnost výsledků,“ doplnil Martinek.

Text: Jana Burešová

Vloženo: 26. 8. 2024