Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

BIOMEDICÍNSKÉ INŽENÝRSTVÍ VŠB - TU OSTRAVA  

Perspektivní obor na VŠB - TU Ostrava zaměřený na aplikaci techniky v medicíně, přinášející budoucnost zdravotnictví v regionu.

Biomedicínské inženýrství je nový, rychle expandující interdisciplinární nelékařský obor, který v sobě spojuje inženýrské, fyzikální, matematické, biologické a lékařské přístupy. V dnešní, moderní době se neustále zvyšují požadavky na kvalitu lidského života a zdraví. Moderní technologie díky pokrokům vědy a výzkumů jsou neustále rozvíjeny a je dosahováno nových průlomových objevů nejen na poli biomedicíny. Biomedicínské inženýrství svým nemalým přístupem přispívá k rozvoji lékařské vědy a lékařských technologií. Tento obor patří ve světovém měřítku k jednomu z nejvíce perspektivních profesních vědecko-výzkumných směrů. V současné době je VŠB – TUO jednou ze čtyř univerzit v České republice, která tento akreditovaný studijní program nabízí.

STUDIJNÍ PROGRAMY

Biomedicínská technika (Bc)

Jsme novátorský obor Vysoké školy Báňské zaměřený na možnosti techniky v praktických aplikacích medicíny. Výsledky naší práce přispívají k celkovému zkvalitnění zdravotní péče a lidského života. Spojujeme znalosti z oblasti inženýrství, biologie, anatomie, chemie a mnoha dalších. Přidej se k nám a dělej práci, která má opravdu smysl.

Biomedicínské asistivní technologie (Bc)

Technika, která může pomoci každému. Pomůcky, zařízení a moderní technická řešení pro osoby zdravé nebo s postižením, seniorům, jejich pečovatelům, ale také všem, kteří se aktivně starají o svůj zdravotní stav.

Biomedicínské asistivní technologie (Bc)

Technika, která může pomoci každému. Pomůcky, zařízení a moderní technická řešení pro osoby zdravé nebo s postižením, seniorům, jejich pečovatelům, ale také všem, kteří se aktivně starají o svůj zdravotní stav.

Biomedicínské inženýrství (Ing)

Je magisterský studijní program, s dlouholetou tradicí na VŠB – TU Ostrava, který představuje spojení aplikací inženýrských postupů v medicíně a biologii. Studium připravuje všestranně orientované absolventy na profesní dráhu techniků pracujících ve zdravotnických zařízeních, nebo ve firmách zabývajících se lékařskou technikou.

Aktuality

As Excellent researcher with extensive international experience and a robust network

Professor Faouzi Alaya Cheikh from Faculty of Information Technology and Electrical Engineering, Norwegian University of Science and Technology joined the LERCO project from 1st of January 2025. He is an excellent researcher with extensive international experience and a robust network.  Faouzi’s role is to guide the strategic decisions made to help the LERCO and VP9 teams significantly boost their international visibility, achieve higher research outcomes and sustainability, and ensure the effective technology transfer to industry.

Prezentace na Week Europe a Biometrics 101 Training

Dne 12. června 2024, ráno po příjezdu probíhala účast na veletrhu Identity Week Europe na výstavišti RAI Exhibition Centre Amsterdam, kde Martin Drahanský v odpoledních hodinách uvedl prezentaci na téma Migration biometric encoding from ISO 19794 to ISO 39794-5, kterou si připravila Anouk Cartrysse – poradkyně pro vědu a výzkum Ministerstva vnitra Nizozemska – společně s dr. Andreasem Wolfem, který je momentálně zaměstnán ve firmě Bundesdruckerei GmbH, a který je zároveň editorem normy ISO 39794-5. V prezentaci apelovali na modernizaci biometrických zařízení, především na letištích, aby vyhovovaly standardům, které mají již brzy vstoupit v platnost.

Následoval diskusní panel na téma Border security, kterého se krom Martina Drahanského (moderátor) účastnil také Amr el Rahwan – odborník v oblasti kyberkriminality v UNODC Regional Center for Combating Cybercrime a Claudio Kavrecic, který je vedoucím Jednotky operačního podpůrného systému ve firmě Frontex. Diskuse se vedla na mnohá témata, například využívání umělé inteligence v biometrických systémech při kontrole dokladů, nebo jak tyto systémy fungují, pokud dojde u člověka ke změně identity.

Další den, 13. června 2024, probíhala celodenní akce s názvem Biometrics 101 Training, kterou organizovala Evropská Asociace pro Biometrii (dále EAB). Této akce se účastnili především členové EAB. Někteří byli přítomni osobně a další se měli možnost připojit on-line. Akce se nesla v pohodovém duchu a během dne se vystřídalo několik přednášejících, kteří si připravili prezentace týkající se obecně biometrie, biometrických zařízení, ale také jsme se dozvěděli mnohé a tom, jak se na biometrii a zpracování dat pohlíží z hlediska GDPR a AI aktu.

Celou akcií nás provázela výkonná ředitelka EAB – Dinusha Frings a její kolegové. Úvodní přednášku, na téma Introduction to Biometrics zahájil profesor Richard Guest ze Southamptonské Univerzity. Následovaly 2 prezentace Martina Drahanského na téma Practical Considerations in Biometrics Systems and Modalities a Attacks on Biometric Systems, ve kterých popsal biometrické technologie i jejich úskalí.

Po obědě se slova ujal Abdullah Elbi (KU Leuven CiTiP) a Catherine Jasserand z Groningenské Univerzity. Společně odpřednášeli 2 prezentace na téma Legal Aspects of Biometrics from the EU Data Protection Perspective (GDPR 101) a Biometric Systems Through the Lens of the AI Act. Přednášky se tedy z více technické přehouply do legislativní/etické roviny, což pro nás bylo velmi zajímavé.

Obě akce se setkaly s úspěchem a přinesly nové zkušenosti.

Věda a AI. Výzkumníci z Ostravy vyvinuli software pro pacienty se skoliózou

Výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava – vyvinuli s pomocí umělé inteligence software, který má sloužit pacientům s idiopatickou skoliózou.

Nejen nemocní, ale i lékaři budou moci online získat druhý názor na diagnózu i prognózu pravděpodobného vývoje nemoci při dodržení léčby.

„Výzkumníci systém vytvořili na základě velkého množství dat od pacientů, se zpracováním údajů jim pomohla mimo jiné i umělá inteligence. Podle autorů může systém přispět k efektivnějšímu rozhodování v lékařské komunitě, včasnému stanovení diagnózy a nastavení účinné léčby,“ řekla mluvčí univerzity Petra Halíková.

Návštěva Al-Ahliyya Amman University v Jordánském Ammánu

Profesor Marek Penhaker navštívil v týdnu mezi 23. a 27. říjnem 2023 univerzitu Al-Ahliyya Amman University v Jordánském Ammánu a setkal se se vedoucími zástupci univerzity. Návštěva proběhla na fakultě Faculty of Engineering a součástí návštěvy bylo také jednání o možnosti výměny studentů v magisterském studiu v anglicko jazyčných programech a možné vědecko-výzkumné spolupráci.

I přesto, že byla univerzita založena teprve v roce 1991 a je první soukromou jordánskou univerzitou, je jednou z nejlépe hodnocených univerzit blízkého východu. Mimo jiné v žebříčku QS – World University Ranking 2024 je zařazena mezi 801-850 místem nejlepších univerzit na světě. Veškeré programy jsou akreditovány v angličtině a výuka je vedena pouze v anglickém jazyce!

V průběhu pobytu profesor Penhaker navštívil mnohé moderní laboratoře a zázemí univerzit. V průběhu pobytu byly realizovány čtyři odborné přednášky pro studenty a jedna přednáška s představením naší univerzity. Kromě přátelské a milé atmosféry bylo potěšením i velmi příznivé počasí a místní orientální kuchyně zahrnující vynikající sladké speciality!

EKG v nové éře digitální diagnostiky - vývoj a využití umělé inteligence

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku Ing. Lenky PLAČKOVÉ na téma EKG v nové éře digitální diagnostiky - vývoj a využití umělé inteligence, která proběhne v rámci přednáškových úterků na FEJCE dne 11.4.2023 od 16:00 v přednáškovém sále EC1 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Cena Wernera von Siemense - Druhé místo v kategorii Nejlepší diplomová práce

Cenu Wernera von Siemense za druhé místo v kategorii Nejlepší diplomová práce získal náš doktorand Ing. Michal Procházka za práci s názvem Demonstrační model výpočetní tomografie.

Michal Procházka v rámci své diplomové práce navrhl a zkonstruoval funkční model lékařského výpočetního tomografu. Tento model se nyní využívá jak pro edukační účely, tak zejména pro testování nových paralelních algoritmů pracujících v reálném čase implementovaných na technologii FPGA pro zpracování medicínských obrazů. Výsledky práce jsou již chráněny užitným vzorem a registrovaným softwarem. 

Chtěli bychom se s vámi podělit o rozhovor s našim šikovným doktorandem Ing. Michalem Procházkou a jeho vedoucím práce Ing. Vladimírem Kašíkem, Ph.D.

Oceněným blahopřejeme!

Pomocí tří sond by mohl obezitolog zjistit, jak se jeho pacient stravuje. Jde o první neinvazivní metodu vyšetření žaludku

Biomedicínští inženýři z Technické univerzity v Ostravě vyvinuli neinvazivní metodu, pomocí které se dá změřit elektrická aktivita žaludku. Výzkum může pomoci k zpřesnění diagnostiky a léčby obézních pacientů, ale i pro identifikaci možných poruch a onemocnění žaludku.

Role biomedicínského inženýra ve fakultní nemocnici

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku Ing. Moniky JASENSKÉ. na téma Role biomedicínského inženýra ve fakultní nemocnici, která proběhne v rámci přednáškových úterků na FEJCE dne 14.3.2023 od 14:00 v přednáškovém sále EC1 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Zemská porodnice u svatého Apolináře z pohledu technika a techniky

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku doc. Ing. Petra KUDRNY, Ph.D. na téma Zemská porodnice u svatého Apolináře z pohledu technika a techniky, která proběhne v rámci přednáškových úterků na FEJCE dne 29.11.2022 od 16:00 v přednáškovém sále EC2 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Elektronické systémy v letectví a biomedicíně

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku Ing. Martina IMRAMOVSKÉHO ze společnosti Honeywell International s.r.o. na téma Elektronické systémy v letectví a biomedicíně, která proběhne v rámci přednáškových úterků na FEJCE dne 29.11.2022 od 10:45 v přednáškovém sále EC3 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Od Start-Up k vývoji vývoje a výzkumu v oblasti medtechu

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku Ing. Michala GLOGERA, Ph.D. na téma Od Start-Up k vývoji vývoje a výzkumu v oblasti medtechu, která proběhne v rámci přednáškových úterků na FEJCE dne 8.11.2022 od 10:45 v přednáškovém sále EC3 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Zdravotnická záchranná služba - Periferní nervový systém urgentní péče

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku MUDr. Martina Nováka, MBA na téma Zdravotnická záchranná služba - Periferní nervový systém urgentní péče, která proběhne v rámci přednáškových úterků na FEJCE dne 8.11.2022 od 16:00 v přednáškovém sále EC2 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Technické pokroky v operativě dutiny děložní

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku MUDr. Petra Kováře na téma Technické pokroky v operativě dutiny děložní, která proběhne dne 25.10.2022 od 16:00 v přednáškovém sále EC2 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zcela zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Co vše obnáší profese autorizovaného servisního technika lékařských přístrojů z hlediska vzdělání, legislativy a praxe

Rádi bychom Vás pozvali na odbornou přednášku Ing. Marka Švejdy ze společnosti Dräger Medical s.r.o. na téma Co vše obnáší profese autorizovaného servisního technika lékařských přístrojů z hlediska vzdělání, legislativy a praxe, která proběhne dne 18.10.2022 od 16:00 v přednáškovém sále EC2 v bodově Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava. Přednáška je určená pro všechny zájemce o oblast Biomedicínského inženýrství, ale také pro širokou veřejnost. Vstup na přednášku je zcela zdarma.

Těšíme se na Vaši účast

Vytištěný model srdce pro operace „nanečisto“

Kardiologové z Nemocnice AGEL Třinec‑Podlesí začali jako první v ČR rutinně využívat k práci technologii 3D tisku. Na precizních modelech si mohou předem vyzkoušet, jaký typ a velikost okluderu je vhodný pro katetrizační uzávěr ouška levé síně. Díky tomu je zákrok pro pacienta bezpečnější a efektivnější, navíc i méně nákladný.

Další zajímavé odkazy k tomuto tématu:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/kardiochirurgove-z-trince-si-zkouseji-zakrok-na-srdci-z-tiskarny-40341660

https://youtu.be/MVULTrWOq0g?t=314

Biomedicínské inženýrství na VŠB - TUO

Nově akreditovaný studijní program BIOMEDICÍNSKÁ TECHNIKA

HealthCom 2018