Dne 12. června 2024, ráno po příjezdu probíhala účast na veletrhu Identity Week Europe na výstavišti RAI Exhibition Centre Amsterdam, kde Martin Drahanský v odpoledních hodinách uvedl prezentaci na téma Migration biometric encoding from ISO 19794 to ISO 39794-5, kterou si připravila Anouk Cartrysse – poradkyně pro vědu a výzkum Ministerstva vnitra Nizozemska – společně s dr. Andreasem Wolfem, který je momentálně zaměstnán ve firmě Bundesdruckerei GmbH, a který je zároveň editorem normy ISO 39794-5. V prezentaci apelovali na modernizaci biometrických zařízení, především na letištích, aby vyhovovaly standardům, které mají již brzy vstoupit v platnost.
Následoval diskusní panel na téma Border security, kterého se krom Martina Drahanského (moderátor) účastnil také Amr el Rahwan – odborník v oblasti kyberkriminality v UNODC Regional Center for Combating Cybercrime a Claudio Kavrecic, který je vedoucím Jednotky operačního podpůrného systému ve firmě Frontex. Diskuse se vedla na mnohá témata, například využívání umělé inteligence v biometrických systémech při kontrole dokladů, nebo jak tyto systémy fungují, pokud dojde u člověka ke změně identity.
Další den, 13. června 2024, probíhala celodenní akce s názvem Biometrics 101 Training, kterou organizovala Evropská Asociace pro Biometrii (dále EAB). Této akce se účastnili především členové EAB. Někteří byli přítomni osobně a další se měli možnost připojit on-line. Akce se nesla v pohodovém duchu a během dne se vystřídalo několik přednášejících, kteří si připravili prezentace týkající se obecně biometrie, biometrických zařízení, ale také jsme se dozvěděli mnohé a tom, jak se na biometrii a zpracování dat pohlíží z hlediska GDPR a AI aktu.
Celou akcií nás provázela výkonná ředitelka EAB – Dinusha Frings a její kolegové. Úvodní přednášku, na téma Introduction to Biometrics zahájil profesor Richard Guest ze Southamptonské Univerzity. Následovaly 2 prezentace Martina Drahanského na téma Practical Considerations in Biometrics Systems and Modalities a Attacks on Biometric Systems, ve kterých popsal biometrické technologie i jejich úskalí.
Po obědě se slova ujal Abdullah Elbi (KU Leuven CiTiP) a Catherine Jasserand z Groningenské Univerzity. Společně odpřednášeli 2 prezentace na téma Legal Aspects of Biometrics from the EU Data Protection Perspective (GDPR 101) a Biometric Systems Through the Lens of the AI Act. Přednášky se tedy z více technické přehouply do legislativní/etické roviny, což pro nás bylo velmi zajímavé.
Obě akce se setkaly s úspěchem a přinesly nové zkušenosti.