Katedra si postupně vybudovala kontakty s předními pracovišti v oboru aplikované matematiky, spoluprací na společných projektech vznikly práce publikované v předních mezinárodních časopisech.
Katedra si postupně vybudovala kontakty s předními pracovišti v oboru aplikované matematiky, spoluprací na společných projektech vznikly práce publikované v předních mezinárodních časopisech.
Spolupráce se Stanford University v oblasti vývoje masivně paralelních algoritmů začala v roce 2006 s příchodem prof. Farhata do Stanfordu, kde se stal ředitelem Stanford Research Computing Center. Výzkum byl podporován společným česko-americkým projektem financovaným NSF a MŠMT. Kromě společné publikace a numerických experimentů spolupráce zahrnovala vzájemné pobyty i návštěvy předních pracovníků v Ostravě (prof. Farhata, Phil Avery, Radek Tezaur a další).
Spolupracujeme se skupinou prof. Ulricha Langera v tématech jako jsou metody doménové dekompozice typu FETI, BETI, tvarová optimalizace v elektromagnetismu. V jeho projektech byli v Linci zaměstnáni dva naši akademičtí pracovníci, máme s kolegy z Lince společné publikace, projekty. Prof. Langera jsme nominovali do vědeckých rad působících na VŠB-TUO.
Spolupracujeme se skupinou prof. Olafa Steinbacha v oblasti metod hraničních prvků a metod BETI. V Grazu dlouhodobě pracoval také náš doktorand, nyní výzkumný pracovník. Pravidelně se účastníme hraničně-prvkových workshopů pořádaných prof. Steinbachem v Soellerhausu.
Dlouhodobě spolupracujeme s Prof. Daliborem Frončkem, naším bývalým kolegou. Kromě společného výzkum v oblasti grafových ohodnocení, zejména s využitím pro losování sportovních soutěží byli naši kolegové na několika dlouhodobých pracovních pobytech v Duluth, společně vedli některé absolventské práce jak na FEI, tak na UMD. Ve spolpráci s kolegy z UMD jsme organizovali několik mezinárodních konferencí, například IWOCA 2009 nebo CSGT 2007.
Spoluráce s profesorem Frankem Coolenem: stálá výměna zkušeností a vědeckých poznatků v oblasti aplikované statistiky a pravděpodobnosti v podobě vzájemné účasti na workshopech, organizovaných jak v Durhamu, tak i v Ostravě.
V oblasti dynamických systémů vyvíjíme teorii chaosu s předními odborníky i ze zmiňované univerzity, mezi jinými s Prof. J.L. Garcíou Guiraem. Dlouhodobá spolupráce vede k novým výsledkům publikovaných v předních časopisech a organizování společných komferencí a workshopů.
Teorie diskrétních dynamických systémů, rekurence, stínování i chaos studujeme ve spolupráci se skupinou vědců vedených Prof. P. Oprochou. Spolupráce je motivovaná aktuálním poznáním problematiky a provokuje výzkum nových trendů, jejichž výsledky publikujeme v prestižních časopisech.
Spolupráce v rámci projektů programu Visegrad.
Společně s prof. E. Zaitsevou a prof. V. Levashenkem organizujeme každoročně mezinárodní konferenci s označením Information and Digital Technologies.
Tým prof. Farhata, otce metod rozložení oblasti FETI typu, před svým přesunem na Standfordovu univerzitu působil v Boulderu na Katedře leteckého inženýrství a kosmonautiky. Autorem teoretického důkazu škálovatelnosti FETI metod pro lineární úlohy je pak významný český matematik prof. Jan Mandel působící na univerzitách v Denveru a Boulderu. Cílem spolupráce, jejíž součástí byly i výměnné pobyty v r.
2004, byla optimalizace FETI řešiče pro kontaktní úlohy a implementace víceúrovňové FETI-DP metody jak pro úlohy lineární tak kontaktní.
Průkopníkem ve výchově a vzdělávání v oblasti HPC je Edinburské paralelní superpočítačové centrum (EPCC), které je součástí University of Edinburgh. Jeho školícími kurzy a následně i studijními programy prošla řada špičkových vědců. Naší matematici a studenti se účastní od r. 2000 studijních pobytů na EPCC v rámci HPC-Europa projektů, které kromě školení v oblasti HPC podporují vědeckou spolupráci s osobou zaštiťující tento projekt, například prof. Fletcher z University of Dundee v oblasti iteračních metod nebo prof. Gondzio z University of Edinburgh v oblasti strojového učení a kvadratického programování.
Členové katedry se v rámci projektů PRACE a Spolupráce pro budoucnost podíleli na implementaci FETI metody do softwaru Elmer na řešení multifyzikálních úloh. Díky tomuto kontaktu byla nově započata spolupráce v oblasti strojového učení a jeho využití při vývoji léčiv s Aalto University v Helsinkách.