Název projektu
Nové aplikace využívající 5G kampusovou síť s podporou mmWave a infrastruktury CESNET
Kód
730R1/2023
Předmět výzkumu
Společnost T-Mobile Česká Republika a VŠB – Technická univerzita Ostrava dokončili v polovině roku 2020 výstavbu první privátní 5G mobilní kampusové sítě v České republice. Tato kampusová síť byla zpočátku založena na tzv. NSA módu dle specifikace 3GPP Release 15 přičemž na začátku roku 2023 dojde ke kompletní upgrade infrastruktury dle 3GPP Release 16. V dubnu r. 2022 se rovněž podařilo ve spolupráci se sdružením CESNET rozšířit infrastrukuru 5G sítě o tzv. milimetrové vlny (mmWave) v rámci rádiové části sítě (RAN), jejichž instalace je unikátní v ČR. 5G kampusová síť na VŠB-TUO je připojena do infrastruktury CESNET, což nabízí nejen testování ale i vývoj nových aplikací s vysokými požadavky na přenosovou kapacitu. V rámci sítě soukromých kampusů máme úplnou kontrolu nad všemi aspekty sítě jako stanovení priorit, přidělování kapacity vybraným typům služeb či modifikace bezpečnostních zásad, což nám přináší potřebnou flexibilitu pro provoz vlastní infrastruktury s požadovanými KPI (Key Performance Indicator).
Cílem projektu bude, s využitím 5G infrastruktury s podporou mmWave, sestavit unikátní testbed pro testování a analýzu přenosů vysoce kvalitního videa s až 8K rozlišením nebo vysokým framerate. Analyzováno bude jak zpoždění způsobené v síti, tak jitter přičemž bude bude využit datový tok na L4 vrstvě s protokolem UDP v rámci infrastruktury CESNET. Dalším cílem projektu bude využití P4-programovatelných switchů, které přináší nové možnosti v oblasti telemetrie, vysokorychlostních přenosů, SDN architektur, atd.
Výstupy projektu mohou nalézt uplatnění v rámci výzkumných aktivit dalších 5G kampusových sítí, příkladem je nově spuštěná 5G síť při centru CEITEC na VUT Brno, či již provozovaná 5G síť při centru CIIRC na ČVUT Praha.
Rok zahájení
2023
Rok ukončení
2024
Poskytovatel
CESNET
Kategorie
Obecná forma
Typ
CESNET
Řešitel