Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Laboratoř NGN a SDN je určena pro řešení doplňkové činnosti, spolupráci s praxí a rovněž slouží k zajištění výuky cvičení vybraných předmětů.

Laboratoř je vhodná k výuce a řešení prací v oblasti perspektivních SDN sítí (Software Defined Networking), Internetu věcí, kvality Triple-play služeb (QoE/QoS), bezpečnosti sítí a dalších úloh z oblasti sítí.
K tomu laboratoř disponuje vhodným vybavením v oblasti síťových prvků:

  • přepínače a směrovače Huawei s podporou SDN (OpenFlow protokolu)
  • Cisco směrovače a přepínače
  • Juniper přepínače a směrovače

Zařízení pro měření a emulaci síťového provozu:

  • IXIA IxLoad (generátor provozu L2-L7)
  • IXIA IxChariot (generátor provozu L4-L7 a měření kvality služeb)
  • IXIA IxConductor (nástroj pro ovládání generátorů provozu přes TCL a plánování testů)
  • Finisar THG (generátor síťového provozu L1-L3)

 Pro degradaci kvality síťových služeb se využívají nástroje přímo v jádru Linuxu (NetEm) a laboratoř je rovněž vybavena zařízením (komfortním emulátorem):

  • Simena NE1000 (síťový emulátor degradace – zpoždění, jitter, ztrátovost)

Dále jsou zde nástroje pro hodnocení kvality videa a audia jako:

  • MSU (Nástroj pro hodnocení kvality videa)
  • AQUA (Audio Quality Analyzer)

 V oblasti rádiových sítí je laboratoř vybavena USRP jako např. N210, B210 od Ettus Research a NI2932 od National Instruments, to umožňuje pracovat s koncepty SDR (Software Defined Radio) a experimentálně byly v laboratoři postaveny například prvky mobilní sítě na projektech Osmocom, openBTS a openLTE. Platforma USRP nabízí vysoce kvalitní analyzátor rádiového provozu, což je využíváno pro mobilní sítě, různé bezdrátové a rádiové technologie včetně vyvíjených komponentů pro IoT a kampusové IoT sítě na VŠB-Technické univerzity Ostrava. V laboratoři rovněž pracujeme s řadou open-source nástrojů jako openIMS, Asterisk, Kamailio, apod.

 Laboratoř obdržela v roce 2013 dar firmy Unify (bývalý Siemens Enterprise Communications) formou vybavení v hodnotě 1 mil. Kč, dále zde byla řešena řada projektů především TA ČR, MPO, MV a nakonec i smluvní výzkum z firmami, například zakázka pro Huawei Technologies v objemu 80 000 USD (2014-2018). Společnost Huawei podpořila v roce 2015 vybavení laboratoře částkou 250 000 USD (smlouva k daru podepsána v Šanghaji za účasti premiéra ČR).

Laboratoř NGN disponuje vhodným vybavením pro řešení různých úloh z oblastí síti, multimédií, kvality služeb (především triple-play vč. generování obsahu) a z oblasti bezpečnosti sítí.

 Kontakt: Miroslav Vozňák, 

vlastní stránky: http://liptel.vsb.cz/

DSC_0279_N211-1.jpg