Skip to main content
Skip header

Homepage

Eagle (2022 - 2025)

Courses description https://www.projecteagle.eu/courses/.

Máte-li zájem, přihlaste se prosím na další běh kurzu dne 19.11.2024. Místo konání: Ostrava, areál VŠB-TU Ostrava, místnost D206 - https://forms.gle/ZCwqmsh8XcTUkW4T8.

Logo

Meating

Novinky v oblasti digitálního vzdělávání, energetiky a Společnosti 5.0 ve spolupráci se zahraničními partnery. Setkání odborníků z 10 zemí za účelem posílení digitální znalostí MSP 5. 6. 2023.

Description of the main project objective (CZ)

Projekt EAGLE je zaměřený na řešení specifických nedostatků v dovednostech, kterým čelí malé a střední podniky (MSP) v EU. Projekt nazvaný „Covering the Training Meer in digital skills for European SMEs SMEs“ (EAGLE) je navržen tak, aby pomohl malým a středním podnikům přizpůsobit se rychle se měnícímu digitálnímu prostředí a zajistit, aby měly kvalifikovanou pracovní sílu potřebnou pro konkurenceschopnost a prosperitu v globální ekonomice.
Konsorcium projektu EAGLE zahrnuje univerzity, obchodní asociace a malé a střední podniky. Projekt se zaměří na vytvoření udržitelných vazeb mezi akademickou obcí a zástupci malých podniků, aby akademická obec mohla reagovat na výzvy a potřeby malých a středních podniků. Projekt je financován z programu Evropské unie Digitální Evropa.​
Projekt EAGLE obohatí stávající školicí kurzy členů konsorcia o holistický přístup, širší metodickou podporu a rozšířené školicí materiály a nástroje. Využití stávajících investic umožní dodání v ambiciózním časovém horizontu. Celkově bude zahájeno 6 školicích kurzů na základě průzkumů kvalifikačních potřeb malých a středních podniků, čímž se pro trh poskytnou relevantní prostředky pro zvyšování kvalifikace/rekvalifikaci. Budou propagováni na platformě digitálních dovedností a pracovních míst. Projekt vyvine metodiku pro identifikaci nedostatků, navrhování příslušných kurzů, zajišťování kvality a akreditaci.

    Description of the main project objective (EN)

    The project EAGLE aimed at addressing the specific skills gaps faced by small and medium-sized enterprises (SMEs) in EU was launched. The project, called “CovEring the trAining Gap in digital skills for European SMEs manpower” (EAGLE), is designed to help SMEs adapt to the rapidly changing digital landscape and ensure they have the skilled workforce needed to compete and thrive in the global economy.​
    The EAGLE project consortium includes universities, business associations and SME’s. Focus of the project will be on establishing sustainable links between academia and small business representatives, so that academia could respond to the challenges and needs of SME’s. The project is funded by the European Union’s the Digital Europe Programme.​
    The EAGLE project will enhance existing training courses of consortium members with holistic approach, broader methodological support and enhanced training material and tools. Leveraging existing investments will allow delivery on ambitious timeline. Overall, 6 training courses will be launched based on surveys of SME’s skill needs, thus providing relevant upskilling/reskilling means for the market. They will be promoted on Digital Skills and Jobs Platform. Project will develop a methodology for identification of gaps, designing relevant courses, quality assurance and accreditation.

    Project coordinator

    Štěpanec Libor Ing., Ph.D.

    Project partners

    University of Burgos
    Matej Bel University in Banská Bystrica
    FAE Burgos
    University of Limerick
    Vernian RTI
    Lithuanian Cybercrime Center of Excellence for Training, Research and Education
    Digital Innovation Hub Industry 4.0
    Slovak Chamber of Commerce and Industry
    VSB – Technical University of Ostrava
    Skillnet Ireland
    Turku University of Applied Sciences

    Acknowledgement

    This project has received funding from the European Union’s Digital Europe Programme (DIGITAL) under grant agreement No 101100660. Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Health and Digital Executive Agency (HADEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.