O studijním programu
Absolvent dvouletého studijního programu Komunikační a informační technologie (KIT) rozvíjí dovednosti a znalosti v zaměřeních Komunikační sítě, Mobilní a rádiové komunikace (MaRK) a Optické komunikace a senzory (OKaS). Vyniká širokými teoretickými a praktickými znalostmi v oblastech výše uvedených zaměření, které dokáže uplatnit jak na technických, tak na řídících pozicích.
Uplatnění absolventa
Absolvent tohoto studijního programu odpovídá současným potřebám podniků. Má na trhu práce přidanou hodnotu díky schopnostem řešit praktické úkoly v oblasti koncových zařízení, síťových technologií, zvládne rovněž praktické otázky řešení mobilních a optických komunikačních sítí. Uplatnění absolventa je všude tam, kde je potřeba řešit přenos a zpracování dat a další náročné úlohy v oblasti ICT. Absolvent najde na trhu práce uplatnění například jako specialista, projektant, správce, administrátor a servisní technik ICT, optických a mobilních sítí; expert na bezpečnost v ICT, programátor mobilních aplikací, odborný pracovník ve vědě, výzkumu a vývoji, VŠ pedagog a podobně.
Cíle studia
Magisterský program je dvouletý a navazuje na stejnojmenný bakalářský studijní program. Absolvent studijního programu Komunikační a informační technologie (KIT) rozvíjí a doplňuje své dovednosti a znalosti v zaměřeních Komunikační sítě, Mobilní a rádiové komunikace (MaRK) a Optické komunikace a senzory (OKaS). Vyniká širokými teoretickými a praktickými znalostmi v oblastech výše uvedených zaměření, které dokáže uplatnit jak na technických, tak na řídících pozicích.
Odborné znalosti absolventa
Absolvent zná a umí v praxi aplikovat poznatky z nejrůznějších oblastí komunikačních a informačních technologií, umí provést analýzu, zná a umí v praxi aplikovat i poznatky z oblasti měkkých dovedností. Všechna tři zaměření mají za cíl poskytnout vzdělání studentů na úrovni inženýra s hlubšími teoretickými základy i praktickými znalostmi moderních komunikací a informačních technologií.
Základem zaměření Komunikační sítě jsou předměty komunikačních technologií po metalickém, optickém i bezdrátovém médiu; optoelektroniky a předměty elektronické. Absolvent získá poznatky zejména z oblasti pevných komunikací, seznámí se s prostředky moderních síťových technologií, s širokým spektrem komunikačních služeb (včetně internetových technologií), senzorickými nízkoenergetickými sítěmi, se zabezpečovacími metodami či s vysokorychlostními multimediálními přenosy. Seznámí se s návrhem a realizací počítačových sítí stejně jako s nejrůznějšími informačními technikami, může se také specializovat na problematiku digitálního zpracování řečových, hudebních a obrazových signálů.
Absolvent zaměření Mobilní a rádiové komunikace získá hluboké znalosti a praktické dovednosti z oblasti mobilních radiokomunikačních systémů. Rovněž se podrobněji seznámí s koncovými zařízeními jak po hardvérové stránce, tak po softvérové stránce včetně tvorby aplikací pro tato zařízení.
Absolvent zaměření Optické komunikace a senzory získá hluboké teoretické znalosti a praktické dovednosti jednak z optických komunikací, tak i z aplikací nového technologického směru, kterým jsou vláknově optické senzory. V optických komunikacích má znalosti z návrhu vláknových komunikačních systémů, dovede řešit problémy týkající se fyzické vrstvy vláknově optických sítí, vyzná se v metodách zpracování dat, bezpečnosti přenosu, k nim přidá znalosti a dovednosti týkající se bezvláknových komunikací v intravilánu a extravilánu spolu s komunikacemi v bílém světle. Absolvent se vyzná v návrzích a řešení vláknově optických senzorů, zejména založených na Braggovských mřížkách, interferometrech, porozumí principům a aplikacím intenzitních a polarimetrických senzorů, bude umět nalézt vláknově optické a optické řešení pro měření a monitorování veličin významných v průmyslových i humanitních aplikacích, jakými jsou teploty, tlaky, síly, elektrické a magnetické veličiny, rychlosti, vibrace a další.
Odborné dovednosti absolventa
Absolvent magisterského studia s titulem inženýr má schopnost se specializovat a adaptovat podle potřeb praxe a výzkumu, má schopnost trvalého prohlubování vědomostí z oboru. Najde své uplatnění jako tvořivý pracovník ve výzkumu, technickém rozvoji a projektování. Dokáže rovněž navrhnout díla teoreticky náročná a dokáže je realizovat jako jednotlivec, člen, či vedoucí řešitelského týmu. Pro řešení dokáže zvolit vhodný postup a vhodné technologie. V nestandardních situacích dokáže obvykle používané postupy vhodně modifikovat. Je schopen různé postupy porovnat a zhodnotit. Navržené řešení dokáže obhájit v odborné diskusi při jednání s akademickými pracovníky i pracovníky z průmyslové praxe. Díky zapojení studentů do řešení projektů a grantů pocházejících z průmyslové praxe zvládne absolvent hledat jak praktická řešení uplatnitelná v praxi, tak teoretická východiska vázaná na práci v laboratoři a se simulačními nástroji.
Absolvent zaměření Komunikační sítě dokáže uplatnit své dovednosti v oblasti návrhu, realizace a provozování komunikačních sítí a služeb jako i ve všech oblastech aplikací datových, telekomunikačních, radiokomunikačních a informačních technologií. Získá vědomosti a schopnosti, které mu umožní pracovat samostatně v týmech při řešení projektů z nejrůznějších oblastí elektronických komunikací.
Absolvent zaměření Mobilní a rádiové komunikace dokáže uplatnit své dovednosti v oblasti návrhu, realizace a provozování rádiových sítí a služeb. Dokáže navrhovat díla i velkého rozsahu (např. softwarové produkty v prostředí mobilních sítí) a realizovat je jako člen nebo jako vedoucí řešitelského týmu.
Absolvent zaměření Optické komunikace a senzory dokáže uplatnit své dovednosti v oblasti návrhu, realizace a provozování optických sítí a služeb. Zvládne navrhovat rozsáhlé sítě, umí řešit problémy a poruchy vzniklé při provozu optických sítí a systémů. Hluboké teoretické znalosti mu umožní pracovat ve výzkumu a vývoji nových měřicích a monitorovacích vláknově optických a optických senzorových systémů.
Obecné způsobilosti absolventa
Absolvent je schopen komunikovat s jinými členy týmu nebo se zákazníky při specifikaci zadání, řešení problémů a předávání produktu. Dále je schopen řídit práci týmu řešitelů, stanovovat cíle, určovat strategie, volit alternativy řešení, prezentovat a obhájit své názory a zvolené postupy řešení, komunikovat s odborníky v oboru v cizím jazyce, nést zodpovědnost za svá rozhodnutí a za práci týmu, studovat odbornou literaturu a dále rozšiřovat své znalosti a dovednosti v oborech jednotlivých zaměření a blízkých oborech. Součástí je i schopnost rozhodování o technických a ekonomických otázkách oboru a technického řešení. Zvládne samostatnou a tvůrčí práci při vyhledávání informačních zdrojů z oboru komunikační technika, mobilní komunikace, optoelektronika a optické komunikace, multimediální technika a jejich kritické posouzení. Je schopen dohlížet nad etickými i společenskými důsledky rozvoje oboru. Zvládne samostatné vedení odborných týmů, jejich koordinaci a kontrolu výsledků práce. Absolvent je v průběhu studia veden k aktivnímu používání anglického jazyka, setká se s přípravou a formulacemi cílů projektů a grantů, větším či menších technických úkolů, při hledání a dosahování výsledků řešení se naučí aktivní konverzaci s různými pracovníky, získá základní přehled o finančních důsledcích technických řešení, zvládne různé role v kolektivu řešitelů a spolupracovníků od vedení malých skupin až po pomocné technické práce a činnosti, bude schopen se dále vzdělávat.