doc. Ing. Petr Bernat, Ph.D.
Absolvent FEI VŠB Ostrava, obor výkonová elektronika a elektrické pohony. Na katedře pracuje od roku 1991 nejprve jako asistent pro elektronizaci a VV pracovník, později jako odborný asistent. Podílí se na přípravě cvičení a na výzkumu v oblasti diagnostiky elektrických strojů, řešení projektů GAČR a hospodářské činnosti katedry. Vede bakalářské a diplomové práce z oborů el. stroje a přístroje, diagnostika, projektování a elektrotechniky obecně. Aktivně se věnuje diagnostice, měření a servisu elektrických zařízení a elektroniky. Vyučuje předměty z oboru elektrické stroje a diagnostika.
doc. Ing. Jan Fulneček, Ph.D.
Absolvent FEI VŠB – TUO, obor Elektroenergetika. Od roku 2016 působí jako vědecký pracovník ve výzkumném centru ENET, kde se věnuje problematice diagnostiky vysokonapěťových zařízení. Jako certifikovaný diagnostik elektrických zařízení také provádí provozní a testovací diagnostiku v rámci hospodářské činnosti.
Od roku 2018 je zaměstnán jako odborný asistent na Katedře elektroenergetiky, kde se věnuje technice vysokého napětí. Jeho výzkumná činnost je zaměřena zejména na problematiku částečných výbojů.
prof. Ing. Radomír Goňo, Ph.D.
V roce 1990 ukončil studium na SPŠ elektrotechnické ve Frenštátě pod Radhoštěm, v roce 1995 absolvoval FEI VŠB-TUO, obor elektroenergetika. Doktorskou disertační práci obhájil v roce 2000 na FEI VŠB-TUO. Habilitován byl na FEl VŠB - TUO v roce 2008. V roce 2019 byl jmenován profesorem. V roce 1998 byl na 2 měsíční zahraniční odborné praxi v Israel Electric Company v odboru elektrotechniky uhelné elektrárny v Izraeli. Od roku 1999 pracuje na katedře elektroenergetiky, kde se v roce 2009 stal zástupcem vedoucího katedry. V roce 2005 byl na půlroční vědecké zahraniční stáži na Akita University v Japonsku. Profesní zaměření: výroba a užití elektrické energie, provoz a řízení elektrizačních soustav. Vědecká práce je zaměřena na řešení spolehlivosti elektroenergetické soustavy, netradiční zdroje energie a optimalizaci údržby zařízení.
doc. Dr. Ing. Jiří Gurecký
V roce 1976 ukončil gymnázium v Havířově, v roce 1981 absolvoval VŠB v Ostravě, fakultu strojní a elektrotechnickou, obor silnoproudá elektrotechnika. V roce 1989 ukončil postgraduální studium v oboru hlubinné dobývání ložisek na HGF VŠB Ostrava. Doktorskou disertační práci obhájil v roce 1998 na FEI VŠB-TU Ostrava, habilitován pak byl v roce 2001. Od roku 1981 do roku 1990 působil jako vedoucí projektant v Báňských projektech Ostrava, později Rozvoj a projektování Ostrava a v Báňské vývojové základně Ostrava. Od roku 1990 pracuje na katedře elektroenergetiky VŠB-TU Ostrava. Profesní zaměření: Přenos a rozvod elektrické energie, Průmyslová elektroenergetika, Projektování el. distribučních sítí.
prof. Ing. Zdeněk Hradílek, DrSc.
Po ukončení vysokoškolského vzdělání na FE VUT Brno v roce 1962 pracoval nejprve jako technik v Jihomoravských energetických závodech v Brně, pak jako hlavní energetik v Zásobování teplem Ostrava a od roku 1966 až dosud na VŠB Ostrava.
Svou vědeckou přípravu ukončil obhájením kandidátské disertační práce na VUT Brno, obor energetika v roce 1972. Doktorskou práci obhájil na ČVUT Praha v roce 1988. Jeho pedagogická i vědecká práce je zaměřena v oboru elektroenergetika. V roce 1977 byl jmenován docentem a při vzniku katedry elektroenergetiky v roce 1978 se stal jejím vedoucím. Funkci zastával bez přestávky až do roku 2009. V roce 1988 byl jmenován profesorem. Významně se podílel na vzniku fakulty elektrotechniky a oboru elektroenergetika na VŠB-TU Ostrava.
V oboru elektroenergetika je hlavním předmětem jeho zájmu jak oblast elektrotepelné techniky, tak i široký záběr v problematice spolehlivosti elektroenergetických zařízení. Je členem mnoha komisí pro vědecké hodnosti, pro habilitační a jmenovací řízení jak v ČR, tak i na Slovensku. Je rovněž členem mezinárodního komitétu U.I.E.
doc. Ing. Roman Hrbáč, Ph.D.
V roce 1997 ukončil studium na středním odborném učilišti technickém v Krnově, obor: Mechanik elektronik, zaměření pro číslicovou a řídicí techniku. V roce 2003 absolvoval FEI VŠB - TU Ostrava, studijní obor: Elektrické stroje, přístroje a pohony. Doktorskou disertační práci obhájil v roce 2008 na FEI VŠB-TUO, doktorský studijní program: Elektrotechnika, sdělovací a výpočetní technika. Habilitován byl na FEl VŠB-TUO v roce 2021.
Od roku 2006 do 2023 pracoval na Katedře elektrotechniky VŠB - TU Ostrava jako asistent, odborný asistent a následně docent. V roce 2013 až 2014 absolvoval odbornou stáž v průmyslu, Elok - Opava, spol. s r.o. V letech 2015 až 2020 působil jako vědecký pracovník na Centru energetických a environmentálních technologií (ENET VŠB-TUO). Od roku 2023 pracuje na Katedře elektroenergetiky.
Profesní zaměření: Inteligentní elektroinstalace budov, provozování a řízení fotovoltaických systémů a nabíjecích stanic elektromobilů pro rodinné domy, energetické úspory.
Ing. Libor Hrdina, Ph.D.
V roce 2004 absolvoval FEI VŠB - TUO, obor Elektrické stroje, přístroje a pohony. Doktorskou disertační práci obhájil v roce 2008 na FEI VŠB-TUO. Následně pracoval jako projektant ve společnosti Siemens s.r.o., servisní inženýr a revizní technik ve společnosti ZDROJ Fryštacký s.r.o., výzkumný a vývojový pracovník ve společnosti Inovační a.s., HW Power Electronics Designer ve společnosti Cockerill Maintenance & Ingenierie CZ s.r.o. Od roku 2017 byl výzkumný a vývojový pracovník VŠB - TUO Centrum ENET. Zde se podílel na realizaci prototypu obousměrné nabíječky elektromobilu, tvorbě studií věnovaných vodíku v dopravě i energetice, technologiím akumulace energie, výpočtům energetických bilancí výroby různých zdrojů OZE. V současnosti je akademickým pracovníkem na Katedře elektroenergetiky.
doc. Ing. Petr Kačor, Ph.D.
Absolvent oboru elektrické stroje a přístroje na FEI VŠB-TU Ostrava. Na katedře studoval v postgraduálním studiu. V současnosti se zabývá problematikou fyzikálních modelů v silnoproudé elektrotechnice s využitím metody konečných prvků. Přednáší a vede cvičení v předmětech z oblasti numerických metod a MKP a z oboru elektrické stroje.
doc. Ing. Stanislav Kocman, Ph.D.
Absolvent FE VUT Brno, obor silnoproudá elektrotechnika. Následně pracoval jako provozní elektrikář v podniku Českomoravský cement, a.s., učitel odborných předmětů na SPŠE Ostrava a poté jako servisní technik a projektant ve firmě Vítkovice, a.s. Mezi roky 1994 až 2005 soukromým podnikatelem. V roce 1999 nastoupil jako odborný asistent na Katedru obecné elektrotechniky FEI VŠB-TU Ostrava. V roce 2004 ukončil doktorské studium, v roce 2008 byl habilitován na docenta. Profesní zaměření: elektromagnetická kompatibilita výkonových systémů, energetická účinnost elektrických pohonů, modelování elektrických motorů. Přednáší a vede cvičení v předmětech Elektromagnetická kompatibilita výkonových systémů, Projektování elektrických pohonů a Elektrotechnika.
Absolvent oboru Elektroenergetika na FEI VŠB - TUO. Od té doby působí jako asistent a docent na FEI, nyní na Katedře elektroenergetiky. Vyučuje předměty v oblasti obecné elektrotechniky, elektrické trakce a elektrotechniky ve stavebnictví. Zabývá se měřením s využitím počítačů, zejména v souvislosti se silnoproudou elektrotechnikou a elektrickou trakcí a vývojem jednoúčelových elektronických aplikací, včetně základního firmware a software.
Řemeslník katedry.
doc. Ing. Vladimír Král, Ph.D.
Absolvent FE VUT Brno, obor telekomunikační technika. V roce 1991 nastoupil jako technik-elektronik na katedru elektroenergetiky FEI VŠB - TUO, od roku 1995 odborný asistent. V roce 2008 ukončil doktorské studium, v roce 2013 byl habilitován na docenta. Podílí se na výuce předmětů Využití počítačů v elektroenergetice, Výroba a užití elektrické energie, Elektrické světlo a teplo, Počítače pro měření a diagnostiku, Elektrotepelná technika a Energetické problémy elektrotepelných zařízení. Vědecká práce je zaměřená do oblasti spolehlivosti elektroenergetické soustavy a problematiky elektrických obloukových pecí.
doc. Ing. Petr Krejčí, Ph.D.
Vysokoškolské studium ukončil na FEI VŠB – TUO v roce 1998 v oboru elektroenergetika. V roce 2001 ukončil doktorské studium a v roce 2009 byl habilitován na FEI VŠB-TUO. Od roku 2001 pracuje na katedře elektroenergetiky, nejdříve jako vědecký pracovník, od roku 2004 jako odborný asistent a od roku 2010 jako docent. Od roku 2006 zastává na fakultě funkci proděkana pro magisterské studium. Vědecká práce je zaměřena do oblasti energetiky průmyslových a distribučních sítí a energetického rušení.
doc. Dr. Ing. Veleslav Mach
V r. 1975 absolvoval Vysokou školu baňskou, fakultu strojní, obor silnoproudá elektrotechnika. Byl zaměstnán v letech 1975 až 1980 v k.ú.o. Orgrez, specializace: elektrostatické odlučovače, v letech 1978–9 externě vyučoval na katedře teoretické a obecné elektrotechniky VŠB, v r. 1980 nástup na katedru teoretické a obecné elektrotechniky, r. 1991 přechod na katedru elektroenergetiky VŠB, specializace: technika vysokých napětí, elektrické světlo, elektrárny. V r. 1997 obhájil doktorskou dizertační práci na téma: Identifikace výbojů v rozvodných zařízeních elektráren. Od roku 1992 se věnuje studiu volně hořícího oblouku a v témže roce začíná pracovat s programem EMTP-ATP pro řešení elektromagnetických přechodných dějů v elektroenergetice.
doc. Dr. Ing. Zdeněk Medvec
V roce 1977 ukončil studium na SPŠ strojní a elektrotechnické v Ostravě, obor zařízení silnoproudé elektrotechniky. V roce 1982 absolvoval VŠB v Ostravě, fakultu strojní a elektrotechnickou, obor silnoproudá elektrotechnika. Doktorskou disertační práci obhájil v roce 1998 na FEI VŠB-TU Ostrava, habilitován byl na FEl VŠB-TU Ostrava v roce 2007. Od roku 1983 do roku 1991 působil jako vedoucí projektant v Báňských projektech Ostrava, později Rozvoj a projektování Ostrava. Od roku 1991 pracuje na katedře elektroenergetiky. Profesní zaměření: Elektrické ochrany, Poruchy a chránění elektrických sítí, Přechodné jevy v elektrizačních soustavách, Přenos a rozvod elektrické energie, Technika vysokých napětí. Vědecká práce je zaměřena na řešení spolehlivosti elektroenergetické soustavy.
prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D.
Vysokoškolská studia ukončil na VŠB – TU Ostrava, FEI v roce 2003 v oboru elektroenergetika, mezioborové zaměření Elektrické stroje a přístroje, kde v roce 2007 obhájil doktorskou disertační práci a v roce 2009 byl habilitován na docenta. V roce 2017 byl jmenován profesorem. Od roku 2005 pracuje na katedře elektroenergetiky nejdříve jako vědecký pracovník, od roku 2009 jako odborný asistent a docent. Vědecká práce je zaměřena na analýzu provozních poruchových stavů elektrických strojů a přístrojů s využitím metod numerického modelování a experimentálních měření, na diagnostiku elektrických zařízení v oboru elektroenergetika a na optimalizaci vysokonapěťových soustav.
V roce 1999 vystudoval VŠB-TU Ostrava v oboru Elektrické stroje, přístroje a pohony. Titul Ph.D. obhájil na VŠB-TU Ostrava, obor Elektrické stroje, přístroje a pohony v roce 2002. Od roku 2002 pracoval ve firmě Ingeteam a.s. jako inženýr projektu v rámci vedení projektů a tvorby projektové dokumentace. V roce 2004 nastoupil na VŠB-TU Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra elektrotechniky jako odborný asistent se zaměřením na obecnou elektrotechniku, polovodičové měniče, projekční činnost, bezpečnostní techniku strojů, funkční bezpečnost. Je členem technické normalizační komise TNK 22 – elektrotechnické předpisy.
Ing. Petr Moldřík, Ph.D.
V roce 1997 ukončil studium na Střední průmyslové škole elektrotechnické v Havířově, obor: Automatizační technika. Poté absolvoval studium oboru Elektroenergetika na FEI VŠB-TU Ostrava (Ing. v roce 2003 a Ph.D. v roce 2008). V současnosti se zabývá problematikou aplikace palivových článků v elektroenergetice. Vede cvičení v předmětech Projektování elektrických distribučních sítí a Přechodné jevy v elektrizačních soustavách a přednáší v předmětu Technická dokumentace.
doc. Ing. Tomáš Novák, Ph.D.
V roce 1996 vystudoval VŠB-TU v Ostrava, obor Elektroenergetika se zaměřením na technickou diagnostiku. Od roku 1999 pracoval v INGE Opava, spol. s r.o. jako technik pro vývoj interiérových svítidel, návrhy osvětlovacích soustav, měření svítidel a osvětlovacích soustav a inženýrskou činnost. Od roku 2001 přestoupil do firmy METASPORT akciová společnost, kde zastával pozici vedoucího závodu na výrobu svítidel. Titul Ph.D. obhájil na VŠB-TU Ostrava, obor Elektroenergetika se zaměřením na světelnou techniku a technickou diagnostiku v roce 2003. V roce 2006 nastoupil na VŠB-TU Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Katedra elektrotechniky jako odborný asistent se zaměřením na obecnou elektrotechniku, světelnou techniku a obnovitelné zdroje energie. V roce 2017 habilitoval na VŠB-TU Ostrava v oboru Elektroenergetika se zaměřením na světelnou techniku a zároveň přestoupil na Katedru elektroenergetiky. Je členem technické normalizační komise TNK 76 – osvětlení, národního komitétu CIE (Mezinárodní komise pro osvětlování), redakční rady časopisu Světlo, redakční rady časopisu Elektro a trh a rady ČSO (Česká společnost pro osvětlování).
V roce 1988 dokončil studia na VŠB-TU Ostrava v oboru Elektrické stroje, přístroje a pohony. Titul Ph.D. obhájil v roce 2000 na VŠB-TU Ostrava v oblasti analýzy výkonů v systému měnič frekvence – trojfázový asynchronní motor v oboru Elektrické stroje, přístroje a pohony. V roce 1991 nastoupil jako odborný asistent na Katedru teoretické a obecné elektrotechniky, VŠB-TU Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky. Profesně je zaměřen na modelování silnoproudých systémů, informační systémy, projektování rozváděčů a systémů ochrany budov před bleskem. V roce 2002 absolvoval kurz vysokoškolské pedagogiky pro učitele-inženýry podle evropských standardů.
doc. Ing. Lukáš Prokop, Ph.D.
Absolvent FEKT VUT v Brně (Ing.) obor elektroenergetika a FEI VŠB-TU Ostrava (Ph.D.). V současné době se zabývá problematikou obnovitelných zdrojů elektrické energie, moderními technologiemi a metodami v elektroenergetice nebo elektrickým měřením. Je členem řešitelských týmů českých i mezinárodních výzkumných projektů. Zastává funkci tajemníka výzkumného Centra ENET.
prof. Ing. Stanislav Rusek, CSc.
V roce 1976 ukončil studium na SPŠ strojní a elektrotechnické v Ostravě, v roce 1981 absolvoval VŠB v Ostravě, fakultu strojní a elektrotechnickou, obor silnoproudá elektrotechnika. Vědeckou aspiranturu ukončil na FEl VUT Brno v oboru elektrické stroje a přístroje v r.1989. PGS na PF UP Olomouc v oboru vysokoškolská pedagogika ukončil v r. 1991. Habilitován byl na FEl VŠB Ostrava v r. 1991 a profesorem jmenován v r. 2001.
Od roku 1981 do roku 1984 působil jako samostatný technik elektrických sítí v SME RZ Ostrava. Od r. 1984 pracuje na katedře elektroenergetiky VŠB-TU Ostrava, kde se v roce 2009 stal jejím vedoucím.
Profesní zaměření: Teoretická elektroenergetika, Přenos a rozvod elektrické energie, Řízení elektrizačních soustav, Spolehlivost v elektroenergetice Vědecká práce je zaměřena na řešení spolehlivosti elektroenergetické soustavy.
Ing. Tadeusz Sikora, Ph.D.
Absolvent oboru elektroenergetika na FEI VŠB - TUO (Ing. a Ph.D.). Zabývá se problematikou měření a zpracování naměřených dat v elektroenergetice. Vedl více než 25 bakalářských a diplomových prací. Cvičí a přednáší v předmětech Technika vysokých napětí a Využití počítačů v elektroenergetice.
Absolvent FSE VŠB - TUO, obor Silnoproudá elektrotechnika. Následně pracoval jako projektant těžních strojů a automatizace v ČKD Praha, n. p. a poté krátce jako učitel odborných předmětů na SŠ v Havířově.
V lednu 1989 nastoupil jako odborný asistent na Katedru teoretické a obecné elektrotechniky, v roce 2001 ukončil doktorské studium a v roce 2006 byl habilitován. V období 2006 až 2023 vedl Katedru elektrotechniky FEI. Je garantem studijního programu PEST a členem Akademického sněmu AV ČR.
Profesní zaměření: Elektrické stroje a pohony, energetická účinnost elektrických strojů, legislativa a bezpečnost v elektrotechnice, projektování elektrických systémů a technologií (PEST), elektrotechnika.
Přednáší a vede cvičení v předmětech: Základní elektrotechnické předpisy, Předpisy a nařízení v elektrotechnice, Bezpečnost v elektrotechnice, Prevence EZ, Projekční činnosti a veřejná správa, Elektrotechnika.
Ing. Pavel Valíček, Ph.D.
Absolvent FEI VŠB - TUO, obor měřící a řídící technika, v roce 2021 obhájil disertační práci v obor elektroenergetika. Od roku 2002 působí jako odborný asistent Fakultě stavební VŠB-TUO. V roce 2023 přešel na katedru Elektroenergetiky. Podílí se na přípravě cvičení a na výzkumu v oblasti světelné techniky a na hospodářské činnosti katedry. Vede bakalářské a diplomové práce z oboru elektrického osvětlení. Je předsedou regionální skupiny Ostrava České společnosti pro osvětlování.
Ing. Matouš Vrzala, Ph.D.
Vysokoškolská studia ukončil na VŠB – TU Ostrava, FEI v roce 2019 v oboru Elektroenergetika, mezioborové zaměření Elektrické stroje a přístroje, kde v roce 2023 obhájil doktorskou disertační práci. V letech 2018 až 2023 pracoval v ABB s.r.o. na částečný úvazek jako projektant rozvaděčů vn. Od roku 2023 pracuje na Katedře elektroenergetiky. Podílí se na výuce předmětů Elektrické ochrany, Poruchy a chránění elektrických sítí, Elektrické přístroje. Vědecká práce je zaměřena na řešení spolehlivosti elektroenergetické soustavy a ostrovní systémy.
Bc. Žaneta Vylegalová
Vysokoškolské vzdělání získala na Fakultě zdravotnických studií Ostravské univerzity v roce 2010. Na VŠB-TUO pracuje od roku 1992, nejdříve jako sekretářska a nyní jako finanční referent. Každoročně absolvuje několik kurzů zaměřených na ekonomické systémy.